rodzinne mieszkanie
26.04.2021 /

Mieszkanie dla rodziny – na co zwrócić uwagę?

Gdy singiel decyduje się na zakup nowego mieszkania, sprawa wydaje się dość prosta. Musi bowiem pamiętać tylko o swoich potrzebach i wymaganiach. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku rodzin – o czym należy pamiętać, by taka transakcja okazała się trafiona?

W sieci często można spotkać się z pytaniami na temat tego, jakie mieszkanie będzie najlepsze dla rodziny z jednym, dwójką lub trójką dzieci. Jak to zwykle bywa, kwestii do przeanalizowania jest naprawdę sporo, dlatego warto do całości podejść z odpowiednim przygotowaniem.

Nowe mieszkanie dla rodziny – analiza rynku

Zdecydowanie najczęstsze są pytania o metraż. Jak duże powinno być mieszkanie dla rodziny? To oczywiście zależy od liczby członków. Przyjmuje się, że optymalnym wyborem w przypadku rodziny 3-osobowej są lokale o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Gdy rodzina jest czteroosobowa, dobrze byłoby zwiększyć metraż do 70, a nawet 80 metrów kwadratowych. Chodzi bowiem o to, aby każdy mógł skorzystać z własnej przestrzeni. Oddzielne pokoje dla dzieci są bardzo ważne, także ze względu na ich rozwój.

Oczywiście sam metraż to nie wszystko. Liczy się również rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dobrze byłoby, aby mieszkanie pozwalało na wydzielenie dwóch stref – prywatnej i dziennej. W tej pierwszej znajdą się sypialnie, natomiast w drugiej salon i kuchnia. Jeśli zależy komuś na efektywniejszym wykorzystaniu metrażu, te dwa pomieszczenia można połączyć, wyburzając dzielące ich ściany.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się mieszkania dwupoziomowe. Na dole łatwiej urządzić strefę dzienną, a na górze prywatną. Co jeszcze ma wpływ na komfort życia rodziny? Oczywiście lokalizacja i sposób wykonania mieszkania. Przy kilku osobach ogromną różnicę robią nowoczesne materiały budowlane. Efektywna izolacja ścian, duże okna, odpowiednio dobrane urządzenia grzewcze – wszystko to przełoży się na oszczędność energii i, w efekcie, na niższe rachunki.

Osiedla mieszkaniowe z terenami zielonymi

Na rynku pojawia się coraz więcej mieszkań znajdujących się w blokach położonych w bardzo przyjemnej okolicy. Jej atrakcyjność wiąże się również z wszelkimi udogodnieniami, na jakie zdecydował się deweloper. Duża liczba trawników, ławki, place zabaw, a nawet niewielkie oczka wodne! Tego typu rozwiązania sprzyjają życiu osiedlowemu. Dzieci mają okazję do tego, aby wyjść z domu i spędzić czas na świeżym powietrzu. Rodzice natomiast mogą mieć je zawsze na oku – w końcu cały czas przebywają na terenie osiedla.

W ten sposób zagospodarowane tereny zielone w znaczący sposób zwiększają wartość nieruchomości. Wszystko to ma związek z możliwościami, jakie zapewniają. Mieszkania w takich osiedlach cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego inwestor, który chce udostępnić je na wynajem, nie powinien narzekać na liczbę chętnych. Wręcz przeciwnie.

Segmenty i zespoły willowe z własnymi ogrodami

Tereny zielone nie muszą być wspólne. Na rynku wiele jest bowiem nieruchomości zapewniających dostęp do prywatnych ogródków, zapewniających wiele swobody i okazji do aktywnego wypoczynku. Mowa tu przede wszystkim o segmentach, a także o zespołach willowych. W obu przypadkach nabywcy mogą liczyć na mniejsze bądź większe ogrody, które są w stanie urządzić na wiele różnych sposobów.

Dla rodzin jest to opcja wręcz idealna – bez względu na to, czy znajdują się w nich małe czy nieco większe dzieci. Taki budynek z ogrodem stanowi doskonałą alternatywę dla drogich domów za miastem. Zwłaszcza że zazwyczaj zapewniają duży metraż i wygodny rozkład pomieszczeń. Do tego dojść może garaż i ogrodzenie.

Dostęp do terenów zielonych zapewnić może również odpowiednia lokalizacja. Bez względu na to, czy mowa jest o mieszkaniach, domach, segmentach czy też willach. Najwięcej możliwości wyboru pod tym względem gwarantują oczywiście lokalizacje na obrzeżach miast, a także w bardzo zielonych dzielnicach. Bliskość parków, skwerów, niewielkich lasków czy ścieżek rowerowych zdecydowanie zwiększa wartość nieruchomości. Sprawia też, że mieszkanie jest dostosowane dla dzieci.

Czy więc warto zwracać uwagę na tereny zielone? Oczywiście! Dzięki nim czas wolny może zostać spożytkowany na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Sprawiają również, że okolica staje się znacznie przyjemniejsza.

A może Dom Hygge? Skandynawskie lokale dla rodziny

Coraz większą popularnością na rynku nieruchomości cieszą się mieszkania i domy Hygge. Polega ona na czerpaniu przyjemności i radości z każdej czynności. Nawet tych z pozoru nieistotnych. Jest to tak zwany skandynawski przepis na szczęście oraz spokój ducha.

Jak to wszystko ma się do mieszkań? Wnętrza aranżowane w oparciu o tę filozofię wyróżniają się jasnymi, stonowanymi odcieniami, przyjemnymi dodatkami (doskonale sprawdzają się świece) i wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i bawełna. Do tego dochodzi przestronna, dobrze oświetlona przestrzeń, duże okna i układ pomieszczeń, który sprzyja odpoczynkowi.

Wszystko to może wpłynąć na doskonałe warunki do życia dla rodziny. Warto więc zainteresować się filozofią Hygge i przeanalizować ofertę mieszkań pod jej kątem. Jak się bowiem okazuje, w Warszawie powstaje coraz więcej nieruchomości, które z tak rozumianym dążeniem do uzyskania szczęścia mają naprawdę wiele wspólnego.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?