fbpx

5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania

Trudno wyobrazić sobie bardziej stresującą procedurę niż wybór i zakup mieszkania. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wtedy wiele istotnych kwestii, które mają wpływ na opłacalność całej inwestycji. Wszystko to prowadzić może do poważnych błędów. W poniższym tekście wymieniliśmy te popełniane najczęściej. Warto je przeanalizować, by dowiedzieć się, czego nie robić przy zakupie.

1.      Kupowanie „w ciemno”

Rynek nieruchomości rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego obecnie jest niezwykle zróżnicowany. Co to oznacza? Że przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest sprawdzić przynajmniej większość dostępnych opcji.

Nie należy zadowalać się pierwszym lepszy mieszkaniem. A już na pewno nie powinno się go kupować bez analizy tego, co oferuje. Przemyślane inwestycje, to udane inwestycje. Warto o tym pamiętać.

2.      Źle oszacowane możliwości finansowe

Nie da się ukryć, że dla wielu klientów firm deweloperskich to właśnie cena jest najważniejszym kryterium wyboru. Pomimo tego niektóre osoby za bardzo ufają swoim możliwościom finansowym, przez co decydują się na nieruchomość, która jest poza ich zasięgiem.

Żeby uniknąć tego typu błędów, warto dokładnie oszacować swój budżet, a także zapoznać się z ofertą kredytową. Deweloper może w tym pomóc, oferując wsparcie doradców finansowych. Dzięki nim jasne staną się koszty kredytu, jak również obciążenie finansowe związane z zakupem mieszkania.

3.      Brak uwagi podczas odbioru mieszkania

Zanim podpisana zostanie ostateczna umowa, która finalizuje zakup i odbiór nieruchomości, należy dokładnie sprawdzić jej stan. Jest to moment na zgłaszanie deweloperowi ewentualnych niedoróbek i niedociągnięć, które musi zniwelować. Brak dokładności i bagatelizowanie zaistniałych problemów zazwyczaj kończy się bardzo źle. Okazać się może bowiem, że wymarzone mieszkanie wcale nie jest takie, jak mogło się wydawać.

4.      Źle zaplanowany proces urządzania mieszkania

Warto pamiętać o tym, że koszty wcale nie kończą się na zakupie mieszkania. Jest ono bowiem udostępniane w stanie deweloperskim, co oznacza, że wymaga remontu – pomalowania ścian, wykończenia podłóg, położenia płytek i wielu innych czynności. Do tego dochodzi także zakup mebli i wszelkich dodatków. Wszystko to oczywiście wiąże się z wydatkami, które trzeba wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania zakupu nieruchomości. W przeciwnym wypadku pieniędzy może nagle braknąć, a mieszkanie pozostanie niewykończone.

5.      Brak planowania przyszłości

Osoby kupujące nowe mieszkania zazwyczaj zwracają uwagę na metraż. I słusznie. Problem w tym, że kierują się tym, co tu i teraz. Nie zastanawiają się, czy za kilka lat nadal będzie wystarczający. W mieszkaniu mogą przecież pojawić się dzieci, które również muszą mieć swój kąt. Koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę, by nie doszło do sytuacji, w której to lokal nagle staje się zbyt ciasny.

Oczywiście błędów popełnianych przez kupujących jest więcej. Te przedstawione wyżej zdarzają się jednak zdecydowanie najczęściej. Warto ich unikać, ponieważ przełoży się to na opłacalność inwestycji.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!