30.08.2023 /

Apartament a mieszkanie – czym się różnią?

Podczas przeglądania ofert nieruchomości na sprzedaż, można znaleźć oferty mieszkań oraz apartamentów. Przez wiele osób te dwa pojęcia mogą być mylnie rozumiane, dlatego w tym artykule postaramy się wytłumaczyć, czym różni się mieszkanie od apartamentu.

Co to jest apartament? Definicja

Choć w polskim prawodawstwie nie ma jako takiej definicji apartamentu, przyjmuje się, że jest to luksusowo urządzone mieszkanie, często wielopokojowe. W hotelach i pensjonatach, gdy mówi się o apartamencie, zazwyczaj oznacza to, że wynajmujemy pokoje o najlepszym w danym miejscu standardzie. Jeżeli chodzi o nieruchomości na sprzedaż, apartamenty to zazwyczaj duże mieszkania wyróżniające się wysokim standardem wykończenia lub całej aranżacji. Jedną z cech apartamentu jest też dogodna lokalizacja, która podnosi prestiż danego lokalu.

mieszkanie

Czym różni się mieszkanie od apartamentu?

Główną różnicą pomiędzy apartamentem a mieszkaniem, jest cena. Ta pierwsza opcja jest po prostu droższa, jednak wynika to z innych różnic, które krótko omówimy poniżej.

Powierzchnia

Nie są to oficjalne ustalenia, jednak kiedy mowa o apartamencie, dotyczy to raczej lokalu o większej powierzchni. Standardowe mieszkanie w bloku ma od 35 do 60-70 m2, dlatego za apartament uznaje się mieszkania, których powierzchnia wynosi raczej od 100 m2 i więcej. Oczywiście w apartamencie powinny znaleźć się także powierzchnie dodatkowe, takie jak piwnica czy garaż. Krótko mówiąc, powierzchnia apartamentu powinna być przestronna i komfortowa.

Rozkład

Mieszkanie, które zasługuje na miano apartamentu, powinno mieć dobrze rozplanowaną przestrzeń. Salon z dużymi panoramicznymi oknami będzie prezentował się na wysokim poziomie, a kuchnia powinna być przestronna i ładnie wyposażona. Za apartament uważa się mieszkania, które mają więcej, niż jedną sypialnię i przynajmniej dwie łazienki. W łazience powinno znaleźć się pełne wyposażenie sanitarne, a najlepiej, gdy pojawi się tam zarówno prysznic, jak i wanna.

Wysoki standard

Wysoki standard to również pojęcie umowne, jednak wystarczy spojrzeć na rynek wykończeniowy i produkty premium, aby wiedzieć, że np. za produkty w wysokim standardzie można uznać okna o niskiej przepuszczalności hałasu i wysokiej izolacji cieplnej, czy wzmocnione, antywłamaniowe drzwi wejściowe. Specjaliści Dynamic Development oferują także wykończenie pod klucz i na życzenie klienta tworzymy aranżacje o wysokim standardzie, aby podnieść wartość rynkową lokalu.

Lokalizacja

Uważa się, że apartament to lokal, który znajduje się w prestiżowej lokalizacji. Wiadomo, że na rynku nieruchomości dogodna lokalizacja ma bardzo duże znaczenie i może w dużym stopniu podnieść wartość danego mieszkania. Apartamenty zazwyczaj znajdują się w cichej okolicy z daleka od drogi ekspresowej. Warto zaznaczyć, że nowe apartamenty tworzone są w różnych miejscach, aby zróżnicować ofertę pod klienta. Młodzi biznesmeni będą zainteresowani apartamentem w centrum miasta, podczas gdy osoby starsze, często na emeryturze, chętnie zamieszkają w cichej okolicy z dala od zgiełku.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?
06.04.2023 /
autor:
Bezpieczny Kredyt 2%: Twoje wymarzone mieszkanie na wyciągnięcie ręki