mieszkanie styl boho
28.07.2020 /

Mieszkanie w stylu boho

Etniczny design nawiązujący do licznych kultur, w tym afrykańskiej, dzisiaj łączy się doskonale ze stylem skandynawskim. Ożywia go, nadaje unikalny klimat, wprowadza w nieco bardziej przytulną atmosferę. Styl boho czerpie inspiracje z rozmaitych wystrojów wnętrz. Pewne jest, że to trend różnorodny, dający ogromną swobodę w urządzaniu przestrzeni, zaskakujący, kolorowy, ale jednocześnie pozwalający zachować stateczną harmonię.

New bohemian, czyli boho

Styl boho przeszedł w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Dzisiaj zachowuje akcenty etniczne, ale skupia się głównie na stonowanych barwach, naturalnych materiałach, rękodziele, roślinności. Tutaj rządzą kolory ziemi, ale bazowa pozostaje biel. Świetnie łączy się z beżami, brązami, złotem i czernią.

Kluczowe pozostają akcenty dekoracyjne. Warto wykorzystywać naturalne drewno, bambus, glinę, len czy wełnę. Doskonale sprawdzają się wyroby ekologiczne, przedmioty „z duszą”, tworzone ręcznie, plecionki. Nie ma wątpliwości, że styl boho to wnętrza urządzone w zgodzie z naturą, to zresztą dlatego tak świetnie sprawdza się w okresie letnim. Dodajmy, że to właśnie boho króluje dzisiaj w ogrodach i na przydomowych tarasach.

mieszkanie styl boho

Jak urządzić taras w stylu boho?

Meble z palet, hamak, wiklinowy fotel bujany, jutowy dywan, dekoracyjne chwosty i makramy, miedziane kinkiety i ledowe łańcuchy świetlne oraz świeczniki. Do tego wzorzyste pledy i poduchy oraz kilka drewnianych donic wystarczy, by klasyczny taras zamienił się w harmonijną oazę spokoju w stylu boho.
Priorytetem jest w tym przypadku również roślinność – palmy, drzewka bonsai, figowce. W ogrodach i na tarasach świetnie sprawdzą się także trawy pampasowe, suszone trzciny, paprocie, bluszcze oraz nadające nieco romantyzmu róże czy hortensje.

Boho w pigułce

Pamiętajmy, że boho, chociaż wyrazisty i różnorodny, to jednak nie lubi przesady. Zbyt duża ilość dekorów czy barw może zamienić stylowe wnętrze w kicz. Należy z perfekcyjnym wyczuciem stosować wzory – dla boho charakterystyczne są między innymi pasy i zygzaki, ale także motywy zwierzęce.

Ważny jest tutaj umiar, prostota, delikatność, natura. Boho ma być wygodne, przytulne, klimatyczne, można śmiało potwierdzić, że to wyważony eklektyzm w lekkim wydaniu. Wnętrza w tym stylu są idealne dla osób, które cenią sobie komfort codziennego funkcjonowania, są estetami, ale we własnym mieszkaniu chcą cieszyć się nie tylko funkcjonalnymi, minimalistycznymi aranżacjami. Stawiają raczej na różnorodność, wręcz artystyczny akcent i nie boją się kolorów. Cały urok stylu boho tkwi w szczegółach, a te są połączeniem minimalizmu scandi, hipisowskiego luzu, designu rodem z PRL, motywów ludowych, wielokulturowości oraz szyku, klasy, elegancji typowej dla paryskiej bohemy.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?