30.06.2021 /

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Podczas planowania zakupu nieruchomości jedną ze szczególnie palących kwestii jest wybór lokalizacji. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, nie tylko tych związanych z ceną. Bardzo często klienci firm deweloperskich stają przed wyborem między mieszkaniami w centrum a lokalami usytuowanymi na obrzeżach miasta. Które rozwiązanie jest lepsze?

Oczywiście odpowiedź na tak postawione pytanie dla każdego będzie inna. Wiele zależy bowiem od miejsca pracy, faktu posiadania dzieci czy też zwykłych przyzwyczajeń. Z tego powodu warto pokrótce omówić obie opcje.

Mieszkanie od dewelopera w centrum – blisko wszystkiego

Już na wstępie trzeba podkreślić, że tego typu nieruchomości są przeważnie droższe. Jest to oczywiste, w końcu lokalizacja w centrum zapewnia wiele możliwości, które w większości przypadków doskonale tłumaczą większy wydatek. Do największych zalet mieszkania w centrum należy:

  • bliskość oferty kulturalnej, edukacyjnej i sportowej,
  • swoboda docierania do wszystkich zakątków miasta,
  • łatwy dojazd z dworca lub z konkretnego węzła komunikacyjnego,
  • wysoka wartość nieruchomości, zwiększająca szansę na opłacalny wynajem (zarówno długoterminowy, jak i krótkoterminowy).

Mieszkanie w centrum ma sporo zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Jego właściciel ma wszystko „pod ręką”, dlatego nie musi martwić się męczącymi dojazdami. Po stronie wad trzeba natomiast zapisać spory gwar (choć to też jest zależne od dokładnego usytuowania mieszkania), a także korki – o tym jednak można mówić w niemal każdej dzielnicy dużego miasta.

A może mieszkanie na obrzeżach?

Skoro centrum zostało już omówione, możemy przejść na obrzeża. W przypadku lokalizacji nieco oddalonych najkorzystniej prezentuje się oczywiście cena. Mieszkania tak położone mogą być nawet dwukrotnie tańsze w porównaniu z wcześniej omawianymi nieruchomościami. Dla wielu osób jest więc jedyna okazja do tego, aby kupić coś więcej, niż tylko ciasną kawalerkę. Co równie istotne, na obrzeżach częściej pojawiają się oferty mieszkań z ogrodami, a także segmentów i zespołów willowych. Ze względu na niższe koszty zakupu, możliwości jest więc więcej.

Sporym atutem może być tu również łatwość znalezienia mieszkania w cichej, bardzo bezpiecznej okolicy. Jest to istotne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jeśli zaś chodzi o wady, należą do nich odległości do najważniejszych miejsc w mieście. Nie da się ukryć, że życie na obrzeżach jest znacznie trudniejsze bez samochodu. Niemniej sam dojazd do centrum i innych lokalizacji może wiązać się z koniecznością przebicia się przez korki. Z tego powodu przed wyborem konkretnej nieruchomości warto dokładnie obliczyć odległość do miejsca pracy, a także do szkół i przedszkoli. To na tej podstawie decyzje dokonywane są najczęściej.

Co więc wybrać? Mieszkanie w centrum zalecane jest osobom, które chcą mieć łatwy dostęp do największych atrakcji i oferty kulturowej, natomiast nieruchomości na obrzeżach okażą się atrakcyjne pod względem finansowym oraz możliwości zakupu i urządzenia nieco większych mieszkań.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?