13.03.2023 /

Mieszkanie na ostatnim piętrze w bloku – wady i zalety

Mieszkanie na ostatnim piętrze w bloku – dla jednych wymarzone lokum, dla innych niezrozumiały wybór, którego sami nigdy by nie dokonali.

To rozwiązanie ma zapewne tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jeśli stoisz przed takim wyborem i nie możesz podjąć decyzji, być może poniższa lista wad i zalet pomoże Ci przechylić szalę na jedną ze stron!

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Zacznijmy od tego, co przeważnie każdemu przychodzi na samym początku na myśl – widok. Trzeba przyznać, żę w przypadku wysokich budynków, widok z ostatniego piętra zawsze jest niesamowity. Sąsiad z dołu ma zupełnie inną perspektywę niż ten mieszkający na samej górze, szczególnie jeśli jest to najwyższy budynek w okolicy. Wtedy wychodząc na balkon, nie musisz patrzeć w okna sąsiadów z naprzeciwka, a rozciąga się przed Tobą panorama miasta. To także zwiększa nieco poczucie prywatności. Jeśli Ty nie widzisz okien sąsiadów, to oni także mają utrudniony widok na Twoje. W tym przypadku mieszkanie na ostatnim piętrze można uznać za duży przywilej, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się na osiedlu o dość ciasnej zabudowie, co jest największą bolączką dużych miast. Mieszkanie w ostatniej kondygnacji budynku jest przeważnie także lepiej nasłonecznione. Na to także często zwracają uwagę kupujący. Jasna, słoneczna przestrzeń to ogromna zaleta.

Kolejna zaleta jest pośrednio związana z poprzednim punktem. Większość projektów nowoczesnych budynków przewiduje rozległe tarasy na dachu dla mieszkań znajdujących się na ostatnim piętrze. Dla wielu osób to właśnie najbardziej kuszący argument, który przemawia za wyborem tej kondygnacji. Posiadanie własnego kawałka tarasu “w chmurach”, gdzie można zaaranżować swoją oazę spokoju, to ogromny atut.

Powyżej opisaliśmy nieco estetycznych zalet. Przejdźmy teraz do tych praktyczniejszy. Mieszkając na ostatnim piętrze masz pewność, że nikt nie będzie skakał po Twoim suficie. Nad Tobą już nikt nie mieszka, możesz więc być spokojny o odgłosy biegających od rana dzieci. Dodatkowo, do tego piętra docierają przeważnie tylko Ci, którzy tu mieszkają. Oznacza to dużo mniejszy ruch na klatce schodowej niż np. na parterze. Zdecydowanie cichsze będą także odgłosy ulicy. Nawet jeśli budynek znajduje się w pobliżu ulicy, możesz mieć pewność, że dźwięki dochodzące z zewnątrz będą zdecydowanie mniej słyszalne niż w dolnych partiach bloku.

Wady mieszkania na ostatnim piętrze

Zacznijmy od tego, że nowoczesne budownictwo to zupełnie inny poziom niż to sprzed lat. Dzisiaj mieszkanie na najwyższym piętrze to luksus, a na lokal z tarasem na dachu zapisują się listy oczekujących. Dawniej tak nie było. Stosowano również zupełnie inną technologię budowania, i to właśnie stąd wynika większość wad mieszkania na ostatnim piętrze. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczą one przeważnie mieszkań z rynku wtórnego, gdyż w nowoczesnym budownictwie zostały one praktycznie całkowicie wyeliminowane.

Sceptycy mieszkania na ostatnim piętrze jako główną wadę wymieniają wysokie temperatury w ciągu lata. Taki problem pojawia się szczególnie w wieżowcach, które posiadają słabą izolację termiczną. Jednak to co dla jednych będzie wadą, dla innych będzie zaletą. Cieplej w takim mieszkaniu będzie nie tylko latem, ale także zimą, a co za tym idzie koszty ogrzewania będą zdecydowanie niższe. Mieszkanie na ostatnim piętrze wiąże się także z koniecznością korzystania z windy, a w przypadku jej awarii – ze schodów. W nowoczesnym budownictwie, gdzie zastosowane zostały dźwigi nowego typu problem ten pojawia się jednak stosunkowo rzadko.

Zastanawiając się nad wyborem mieszkania na ostatnim piętrze warto znać jego wady i zalety, jednak ostateczną decyzję powinieneś podjąć na podstawie własnych preferencji i stylu życia.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?