strony świata a mieszkanie
10.11.2020 /

Mieszkanie a strony świata

Metraż, rozkład mieszkania, nowoczesne rozwiązania, oczywiście wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę przy wyborze idealnej nieruchomości. Coraz więcej inwestorów zwraca również uwagę na usytuowanie mieszkania, uwzględniając strony świata. Czy rzeczywiście odpowiednie doświetlenie i obecność promieni słońca ma aż tak duże znaczenie? A jeśli tak, to jaki komfort w tym zakresie preferują Polacy?

Standardy na rynku deweloperskim

O odpowiednie doświetlenie mieszkania nie muszą martwić się inwestorzy, którzy nabywają lokum na rynku pierwotnym. Zgodnie z Rozporządzeniem z 2002 r. o warunkach technicznych, ujęte tam zostały normy dotyczące stron świata i nasłonecznienia budynku.

Strona południowa

Czy wiesz, że to właśnie mieszkania, których okna wychodzą na południe, ewentualnie południowy zachód cieszą się największą popularnością? Na tę stronę najczęściej aranżuje się strefę dzienną, w tym salon. To dlatego, że są idealnie doświetlone, jasne, wręcz optycznie powiększają przestrzeń. Co ciekawe, takie usytuowanie może również przyczyniać się do oszczędności w ramach opłat za ogrzewanie, przez okna wpada ogrom promieni słonecznych. Pamiętajmy jedynie, że latem przydają się grube zasłony zacieniające bądź rolety.
Co ważne, od strony południowej nie powinna znaleźć się sypialnia, ponieważ słońce może przyczyniać się do zbyt wczesnych pobudek i na pewno wyższej temperatury. W przypadku błogiego snu nie jest to akurat wskazane. Południowa część nie jest też najlepsza dla kuchni, ze względu na przechowywanie w niej produktów spożywczych. W takim pomieszczeniu powinien raczej panować chłód.

Strona północna

Jest idealna dla sypialni, bo we wnętrzu od strony północnej panuje zawsze cień, jest też chłodniej. Północne przestrzenie sprawdzą się też idealnie dla korytarzy, garderoby, pralni, pomieszczeń gospodarczych, spiżarni czy garażu. To też najlepsza strona dla łazienki z oknem.
Mieszkania północne są zawsze najciemniejsze, wymagają sztucznego doświetlenia, są też chłodniejsze, więc inwestor musi liczyć się z większymi wydatkami na ogrzewanie. W pomieszczeniach po stronie północnej panują lepsze warunki do rozwoju wilgoci, a więc pleśni i grzybów – mieszkańcy powinni być czujni. W tym przypadku sprawdza się utrzymywanie stałej temperatury oraz częste wietrzenie północnych wnętrz.

Strona wschodnia

Rankiem domownicy mogą cieszyć się intensywnością promieni słonecznych, zaś popołudniu w mieszkaniu panuje już przyjemny chłód. To dobra opcja na sypialnię, ewentualnie kuchnię. W oknach warto zamontować rolety.

Strona zachodnia

Od strony zachodniej najlepiej planować pokoje dziecięce i te dla uczniów. Chodzi bowiem o ich przeciętny rytm dnia – to popołudniu wracają, by w pokoju odrabiać lekcje i uczyć się, a w tym celu tak niezbędne jest dobre światło naturalne. To też świetne rozwiązanie na gabinet do pracy zdalnej. Strona zachodnia sprawdza się też w przypadku salonu, tym bardziej, jeśli ten połączony jest z balkonem czy przydomowym tarasem.

Przy wyborze odpowiedniej nieruchomości zawsze należy uwzględniać indywidualne preferencje, styl życia i potrzeby domowników.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?