05.03.2019 /

Kolor Roku 2019 Pantone we wnętrzach

Amerykański Pantone Color Institute wybrał kolor roku 2019. To Living Coral, czyli orzeźwiający odcień koralowy z nutką energetycznego, ale jakże eleganckiego złota. Trzeba przyznać, że po latach, w których królowały barwy raczej ciemne i ciężkie, takie jak w 2018 Ultra Violet, a w 2017 ciemna zieleń Greenery, przyszedł czas na tonację jasną i świeżą.

Instytut Pantone o Living Coral

Sami reprezentanci Instytutu Pantone potwierdzają, że Living Coral jest efektem dwudniowych debat z kreatorami kolorów z całego świata. Co ciekawe, ta barwa nie wyznacza trendów, ale według specjalistów powstała właśnie na podstawie sezonowej mody czy sygnałów, jakie docierały od ostatecznych odbiorców. Nowoczesny kolor koralowy, który dopełnia delikatny pigment złota, jest więc odpowiedzią na współczesne potrzeby w ramach aranżacji różnego typu wnętrz. Nie ma jednak wątpliwości, że Living Coral będzie w tym roku królował nie tylko na ścianach, ale też w elementach wyposażenia przestrzeni oraz dodatkach dekoracyjnych.

Co istotne, Instytut Pantone zawsze wybiera kolor, który niesie za sobą jakieś przesłanie. Living Coral jest ukłonem w stronę naszej planety. Ma być symbolem dbałości o naturę i ochronę środowiska. Złoto i koralowy odcień ma odzwierciedlać przede wszystkim ziemię, ale też wody oceaniczne ze szczególnym uwzględnieniem ochrony raf koralowych.

Kolor Roku 2019 Pantone we wnętrzach

Wnętrza z Living Coral w roli głównej

Living Coral znalazł się w gamie kolorystycznej praktycznie każdego producenta farb. Z dużą aprobatą tę barwę przyjęli także projektanci wnętrz i często wykorzystują ją w ramach odświeżenia aranżacji, dodaniu jej energii, dynamiczności.

Nowa odsłona koloru koralowego jest połączeniem barw czerwieni, różu, pomarańczy i ponadczasowego złota. Właśnie z tymi odcieniami Living Coral wygląda najlepiej. Decydując się na wnętrze, w którym kolor roku 2019 będzie dominował, można też inspirować się naturą, głównie tą wodną. Zgodnie z tym nurtem Living Coral idealnie łączy się z granatem, błękitem, turkusem, szmaragdową zielenią, ale też brązami, miedzią czy beżem, czyli ciepłymi kolorami ziemi. Doskonale sprawdzi się również uniwersalna biel, która nada wnętrzu dodatkowej lekkości. Barwa koralowa nie jest zbyt wybredna, skutecznie ożywi i ociepli też wnętrze, w którym dominuje tak modna ostatnio szarość. Ważne, by Living Coral łączyć raczej z odcieniami stonowanymi, ponieważ mieszanka różu, czerwieni i złota jest nad wyraz energetyczna, odświeżająca, rozjaśniająca przestrzeń i radosna.

Kolor roku 2019 można z powodzeniem stosować w każdym wnętrzu. Pięknie komponuje się w salonie – idealnie na ścianie naprzeciwko okna, dzięki czemu naturalne promienie słońca jeszcze bardziej go nasycą i rozświetlą. Living Coral sprawdzi się też w kuchni, ale ogromne pole do popisu daje łazienka. To w niej można stworzyć ciekawe, modne, a przede wszystkim inspirujące wodną fauną wnętrze.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?