Inwestorzy poszukujący mieszkań coraz częściej rezygnują z oferty z rynku wtórnego na rzecz nowych osiedli mieszkaniowych. Za takim wyborem przemawia szereg argumentów, które postaramy się przedstawić w poniższym artykule.
Poszukując wymarzonego mieszkania dla siebie i swojej rodziny możesz skorzystać z ofert lokali dostępnych na rynku wtórnym lub nowych mieszkań od dewelopera. Te ostatnie są oferowane w ramach pojedynczych budynków stawianych w zabudowanej już części miasta oraz nowych osiedli mieszkaniowych. Jakie są zalety mieszkań na nowych osiedlach?
Wybór mieszkania na nowym osiedlu mieszkaniowym niesie za sobą liczne korzyści. To przede wszystkim:
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się zastosowaniem precyzyjnie wybranych materiałów konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych. To wpływa na parametru izolacji cieplnej i akustycznej, a co za tym idzie komfort użytkowania nieruchomości. Nowoczesne budownictwo to także wysoka estetyka i funkcjonalność tak całych budynków, jak i indywidualnych lokali mieszkalnych. W swoich projektach deweloperzy coraz częściej korzystają z energooszczędnych rozwiązań, dzięki czemu koszty użytkowania nowego mieszkania są znacznie niższe niż koszty eksploatacji lokalu z rynku wtórnego.
W przypadku pojedynczych domów wkomponowanych w zastaną tkankę miasta deweloperzy nie mają zbyt dużych możliwości aranżacji przestrzeni wokół powstającej nieruchomości. Nowe osiedla mieszkaniowe oferują w tym aspekcie znacznie większe możliwości.
Teren wokół budynków to wizytówka całego osiedla, dlatego inwestor zwraca uwagę na atrakcyjne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej. Nowe osiedla posiadają więc place zabaw dla dzieci, skwery z ławeczkami, a coraz częściej także podziemne parkingi, dzięki którym wokół budynków pozostaje jeszcze więcej przestrzeni do zagospodarowania pod relaks i wypoczynek mieszkańców.
Jedną z głównych zalet mieszkań na rynku pierwotnym jest stan techniczny oferowanych nieruchomości. Zazwyczaj mieszkania od dewelopera są sprzedawane w tzw. stanie deweloperskim. To pozwala na dowolną aranżację i wykończenie przestrzeni bez konieczności uprzedniego demontażu zastanych systemów wykończeniowych. Co ważne, przy zakupie nieruchomości na etapie budowy można jeszcze wprowadzić zmiany lokatorskie, a tym samym jeszcze lepiej dopasować układ mieszkania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań całej rodziny.
Wszyscy mieszkańcy nowopowstałego osiedla są w podobnej sytuacji życiowej – każdy z nich właśnie zmienił miejsce zamieszkania i nie zna jeszcze swoich sąsiadów. W takiej sytuacji o wiele łatwiej jest nawiązywać kontakty i zawierać znajomości oparte na sąsiedzkiej życzliwości. W przypadku osiedli, na których część mieszkańców mieszka od lat nawiązanie relacji może być bardzo czasochłonne i trudne.