najlepsza podłoga w mieszkaniu
24.11.2020 /

Jak wybrać najlepszą podłogę?

Nie ma wątpliwości, że podłoga jest elementem bazowym, jeśli pod uwagę weźmiemy praktyczne, ale również te estetyczne akcenty aranżacji domowej przestrzeni. Jak dobierać ją, by była funkcjonalna, a przy tym pasowała do klimatu mieszkania? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które staną się nieocenioną pomocą.

Jakość podłogi ponad wszystko

Inwestorzy stawiają głównie na podłogi klasyczne i jest to dobry kierunek. Pamiętajmy, że podłoga jest podstawą, a ta źle dobrana będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzania generalnego remontu nieruchomości. Klasyka jest uniwersalna, sprawdzi się więc w każdym wnętrzu. Podłoga z naturalnego parkietu czy gresu sprawdzi się zawsze i można ją ożywiać wedle indywidualnych potrzeb. Nierzadko wystarczy jedynie zmiana dodatków dekoracyjnych, by zmienić klimat całej przestrzeni, na przykład zgodnie z sezonowymi trendami.
Nie mniej ważna jest jakość podłogi. W tym zakresie inwestor nie powinien iść na żadne kompromisy, a już na pewno nie powinien oszczędzać. Materiał, który stworzy podłogę idealną, nie jest tani, a ten najlepszej jakości może stanowić rzeczywiście sporą inwestycję. Nie ma jednak wątpliwości, że ta jest opłacalna, bo trwała podłoga będzie służyć przez długie lata. Podłoga musi być odporna na rysowanie, pękanie, ciężar, wpływ czynników, takich jak woda, niskie albo wysokie temperatury, nie może być podatna nawet na intensywną eksploatację nawet poprzez wycieranie się i utratę pierwotnego koloru. Co więcej, podłoga ma być łatwa w utrzymaniu czystości. To dlatego coraz częściej wybiera się naturalny kamień czy podłogę z żywicy.

najlepsza podłoga

Podłoga a styl wnętrza

Z całą pewnością podłoga może również nawiązywać do danego klimatu, zgodnie z indywidualnymi preferencjami i gustem inwestora. Dzisiaj producenci oferują tak wiele rozwiązań, że każdy z powodzeniem może wybrać taką, która spełnia jego oczekiwania. Modna jest między innymi bielona podłoga drewniana, idealna do aranżacji w stylu skandynawskim czy parkiet w jodełkę, który nada wyrazistości we wnętrzach retro i tych eklektycznych. Gres imitujący marmur będzie zaś najlepszy do mieszkań w stylu nowoczesnym i tym glamour. Prym wiedzie nadal naturalny parkiet – ten szczotkowany będzie pasować do mieszkań retro i dobrej jakości panele fornirowane (ważna jest klasa ścieralności) jako tańsza, ale równie dobra alternatywa.

Podłoga ze względu na charakter pomieszczenia

Drewniane deski raczej nie sprawdzą się w łazience. Nawet jeśli będą odpowiednio zabezpieczone, istnieje spore ryzyko, że ingerencja wilgoci i wody po pewnym czasie niekorzystnie wpłynie na parkiet. W łazienkach lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, gres i podłoga z żywicy.
Drewno świetnie pasuje zaś do reprezentacyjnych salonów i sypialni, ponieważ oprócz funkcji praktycznych nadaje także ciepła i przytulności. W pokojach dziecięcych dobrym rozwiązaniem będzie natomiast krótka wykładzina.
Wybierając podłogę, należy też zwrócić uwagę na możliwości grzewcze. Dzisiaj powszechne jest ogrzewanie podłogowe, a nie każdy materiał wykazuje optymalne przewodnictwo cieplne. Co prawda producenci oferują inwestorom również panele nadające się do „podłogówki”, ale lepszą opcją będzie gres i płytki ceramiczne.

Nad wyborem najlepszej podłogi trzeba się dobrze zastanowić, by ta mogła służyć w swojej doskonałości, stanowić świetny element praktyczny, ale również ten dekoracyjny.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?