19.06.2023 /

Czym jest ogród wertykalny?

Zielone dodatki potrafią odmienić wygląd każdej przestrzeni. Wiele osób stawia na rośliny w swoim domu, na tarasie czy balkonie, licząc na to, że naturalne dekoracje nie tylko wpłyną na atrakcyjność pomieszczeń, ale też pomogą stworzyć idealny kącik relaksu.

Nie od dziś wiadomo, że otaczanie się roślinami ma pozytywny wpływ na samopoczucie, dlatego rośliny tak chętnie wybierane są jako dodatki do wnętrza. Jedną z nowoczesnych kompozycji, które mogą w ciekawy sposób urozmaicić każde miejsce, są ogrody wertykalne.

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny (inaczej nazywany żywą ścianą, ścianą roślinną lub ogrodem pionowym) to innowacyjne rozwiązanie architektoniczne, w którym rośliny są uprawiane pionowo na specjalnych strukturach lub systemach mocowanych do ścian budynków, lub innych powierzchni pionowych.

Istnieje wiele różnych technik i systemów, które umożliwiają tworzenie ogrodów wertykalnych. W zależności od zastosowanej metody, rośliny mogą być zasadzone w kontenerach, doniczkach lub specjalnych panelach, które umożliwiają rozwój korzeni i dostęp do wody i składników odżywczych. W tego rodzaju ogrodach często wykorzystywane są systemy automatycznego nawadniania i zasilania roślinami, co ma zapewnić odpowiednie warunki wzrostu.

ogród wertykalny w pokoju

Jakie zalety mają ogrody wertykalne?

Istnieje wiele korzyści z instalacji ogrodów wertykalnych. Jedną z najbardziej oczywistych jest fakt, że takie dekoracje potrafią przekształcić puste ściany w  estetyczne i ekologiczne przestrzenie, co przyczynia się do poprawy otoczenia wizualnego. Dodatkowo ściany stworzone z roślin wykazują takie same właściwości, jak rośliny hodowane w doniczkach czy ogrodach, czyli mają zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza, a jednocześnie mogą mieć kojący wpływ na psychikę i ogólne samopoczucie domowników.

Żywe ściany to także ciekawe rozwiązanie dla mniejszych przestrzeni, w których nie ma miejsca na rozstawienie dużych doniczek lub stworzenie ogrodu. Ogrody wertykalne można wykonać zarówno na terenie zewnętrznym, jak i wewnątrz budynków, co zwiększa uniwersalność takiego rozwiązania.

Jakie rośliny w ogrodach wertykalnych sprawdzą się najlepiej?

W ogrodach wertykalnych można uprawiać wiele różnych roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Wybór konkretnych roślin powinien zależeć od indywidualnych preferencji, ale też warunków uprawy i pielęgnacji każdego z wybranych gatunków. Należy pamiętać, że dobrze rozwijać będą się tylko te rośliny, którym możemy zapewnić odpowiednie nasłonecznienie, nawodnienie czy wilgotność powietrza. Do ogrodów wertykalnych bardzo często wybierane są rośliny z rodziny storczykowatych, begoniowatych czy obrazkowatych. Na pionowe zielone ściany świetnie sprawdzają się również różne gatunki paproci, a jeżeli są co do tego warunki, piękną ozdobą okażą się kwiaty egzotyczne.

Ogród wertykalny można spróbować stworzyć samodzielnie, choć nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy chcemy wykonać zieloną ścianę wewnątrz budynku. Lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów, zajmujących się tworzeniem ogrodów wertykalnych na co dzień.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?