fbpx

Wpływ roślin na samopoczucie

Liczne badania naukowe potwierdzają, że przebywanie w otoczeniu roślin może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. O uspokajającym działaniu przyrody świadczy także hortiterapia, polegająca na czynnym uprawianiu roślin lub biernej ich obserwacji. Jaki wpływ mają rośliny na kondycję i samopoczucie człowieka?

Jak otoczenie roślin wpływa na samopoczucie człowieka?

Potrzeba kontaktu z naturą jest naturalnym zjawiskiem, dlatego rezerwaty przyrody i naturalne zielone tereny są tak chętnie wybierane jako miejsce odpoczynku przez całe rodziny. Badania wykazują że obcowanie z naturą i roślinami może obniżać poziom stresu, zmniejszać uczucie lęku i poprawiać nastrój. Rośliny mogą działać uspokajająco i relaksująco, co przyczynia się do ogólnego poczucia równowagi i dobrego samopoczucia.

Rośliny mogą mieć pozytywny wpływ także na zdrowie fizyczne. Badania sugerują, że obecność roślin wokół nas może pomóc w zmniejszeniu bólu głowy, suchości oczu, podrażnień skóry i innych dolegliwości związanych z długotrwałym przebywaniem wewnątrz pomieszczeń. Takie działanie bierze się między innymi ze zdolności roślin do oczyszczania powietrza. Podczas procesu fotosyntezy dochodzi do pochłonięcia dwutlenku węgla i uwolnienia tlenu, dlatego zielone środowisko jest tak ważne dla odpowiedniego dotlenienia organizmu.

Aromaterapia w Twoim otoczeniu

Jednym ze zmysłów, który może mieć duży wpływ na samopoczucie człowieka, jest węch. Impulsy zapachowe szybko i łatwo przenoszone są do mózgu, dlatego intensywne zapachy mogą koić lub drażnić zmysły. Otaczanie się roślinami o przyjemnym zapachu pomaga w krótkim czasie osiągnąć stan relaksu i spokoju, dlatego warto w domu hodować rośliny doniczkowe a w pobliżu miejsca zamieszkania znaleźć miejsce otoczone zielenią. Choć za zapach roślin odpowiadają głównie kwiaty to substancje zapachowe można znaleźć także w korzeniu, pędach nasionach czy owocach.

Do roślin wykorzystywanych w aromaterapii zaliczamy:

  • jaśmin lekarski – zapach jaśminu działa relaksująco i antydepresyjnie;
  • drzewko pomarańczowe i cytrynowe – zapach cytrusów działa energetyzująco i poprawia koncentrację; może przyczynić się do zmniejszenia lęku;
  • gardenia – aromat gardenii wykorzystywany jest w celu łagodzenia stanów depresyjnych;
  • pelargonie – również przydatne przy depresji; łagodzą gwałtowne zmiany nastrojów.

 

Dlaczego warto otaczać się roślinami?

Korzystny wpływ roślin na zdrowie i samopoczucie człowieka został opisany w poprzednich akapitach. Na podstawie badań i obserwacji naukowych można stwierdzić, że warto otaczać się dobrami natury. Najpopularniejszym sposobem stworzenia zielonego kącika, jest hodowla roślin doniczkowych w domu lub na balkonie czy tarasie. Osoby, które mają do dyspozycji przydomowy ogród powinni dbać o to, aby zawsze był on piękny i zielony.

Jeżeli poszukujesz nowego miejsca do życia dla siebie i swojej rodziny, wybierz lokalizacje, które znajdują się w spokojnej, zazielenionej okolicy. Sprawdź inwestycje, które oprócz dobrych warunków mieszkaniowych, zapewnią ci także możliwość regularnego przebywania wśród roślinności.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!