fbpx

Wpływ inflacji na rynek mieszkaniowy

Drożeją produkty podstawowej potrzeby jak i dobra luksusowe. Czy inflacja ma wpływ także na rynek mieszkaniowy?

Do niedawna wysokość stóp procentowych czy wskaźnika inflacji w Polsce śledziły tylko osoby, które na co dzień zajmowały się ekonomią lub były zainteresowane tematem. Obecnie, praktycznie każdy z obywateli wie lub mniej więcej orientuje się i śledzi trendy ekonomiczne. Wszystko przez to, że skutki rosnących wskaźników przekładają się na realny wzrost cen praktycznie wszystkich produktów, a to już jesteśmy w stanie realnie odczuć. Drożeją produkty podstawowej potrzeby jak i dobra luksusowe. Czy inflacja ma wpływ także na rynek mieszkaniowy?

Większy popyt to wyższa cena

W ostatnich latach dużo mówiło się o inwestowaniu w nieruchomości. Wielu ekspertów zachęcało do tego typu inwestycji. Osób, które chciały z takiego pomysłu na dochód pasywny skorzystać, było coraz więcej. W sumie nie ma się co dziwić. W czasie, kiedy nieruchomości były stosunkowo tanie nie było lepszej alternatywy. Przede wszystkim dlatego, że jest to pewna inwestycja, która oferuje atrakcyjną stopę zwrotu. Na tamten czas lokaty były tak nisko oprocentowane, że praktycznie nikt nie brał ich pod uwagę. Inwestorzy kupowali kolejne nieruchomości nie tylko za gotówkę, ale także z pomocą kredytów hipotecznych, które jeszcze do niedawna były niskooprocentowane.

Wyżej wymienione czynniki doprowadziły do tego, że ceny nieruchomości zaczęły gwałtownie rosnąć. Rynek nieruchomości nie był w stanie zaspokoić potrzeb kupujących. Większość nieruchomości sprzedawała się jeszcze na etapie projektów. Normalną reakcją na wzrost popytu, kiedy nie było możliwości zwiększenia podaży, było podniesienie cen. Z kwartału na kwartał ceny regularnie rosły, a inwestorów wciąż przybywało. Czy sytuacja na rynku nieruchomości miała wpływ na znaczący wzrost inflacji? Z pewnością dołożyła do tego swoją cegiełkę.

Czy wysoka inflacja oznacza niższe ceny na rynku nieruchomości?

Początkowo eksperci przewidywali, że wysokie stopy procentowe i rosnąca inflacja spowodują, że ceny nieruchomości spadną. Wynikać to miało ze spadku popytu. W końcu inwestorzy, którzy chcieli wspomóc się kredytem hipotecznym mogą mieć problemy z jego otrzymaniem lub po przekalkulowaniu stwierdzić, że w obecnej sytuacji inwestycja nie jest opłacalna. Jak już wiemy, do takiej sytuacji nie doszło. Ceny nieruchomości nie spadły jakoś drastycznie i chyba nic nie zapowiada zmian tego typu w najbliższym czasie. Choć kredyty hipoteczne rzeczywiście przestały być tak opłacalne, to deficyt tej grupy inwestorów uzupełniły osoby, które w zakupie nieruchomości widziały sposób na zmniejszenie wpływu inflacji na posiadane oszczędności. Zamiast trzymać na koncie gotówkę, która traciła na wartości, woleli dokonać zakupu nieruchomości, która jest dość stabilną inwestycją.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!