fbpx

Wanna czy prysznic – komfortowa łazienka

Łazienka w naszych mieszkaniach spełnia kilka funkcji. Ma być nie tylko praktyczna, ale powinna również tworzyć namiastkę domowego SPA. To właśnie w niej przeprowadzamy nie tylko czynności higieniczne, ale także relaksujemy się po ciężkim dniu. Według projektantów wnętrz to właśnie łazienka jest jednym z najtrudniejszych do idealnej aranżacji pomieszczeń.


Łazienka ma być komfortowa, funkcjonalna, estetyczna oraz bezpieczna. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w trakcie jej wyposażania jest to, czy zamontować w niej wannę, a może lepiej sprawdzi się prysznic? Dokonując optymalnego wyboru, pod uwagę warto wziąć co najmniej kilka aspektów.

Metraż łazienki

W małych łazienkach o wiele lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, bo ta zajmuje mniej miejsca aniżeli wanna. Przy wyborze wanny uwzględnić należy nie tylko jej wielkość, ale również odległości od innych elementów tego pomieszczenia, w tym armatury czy mebli łazienkowych. We wnętrzach łazienkowych o niewielkim metrażu zupełnie nie sprawdzają się wanny wolnostojące.

Kabiny prysznicowe najlepiej sprawdzą się w łazienkach z wnęką – warto wybierać kabiny z odpływem liniowym bądź drzwi prysznicowe typu walk-in, które dodatkowo optycznie powiększą łazienkowe wnętrze. Kabiny lepiej nadają się też w pomieszczeniach o niesymetrycznym kształcie.

Dobrą alternatywą jest również zamontowanie małej wanny z parawanem nawannowym i dodatkowo zamontowaną deszczownicą. Dzięki temu domownicy zyskują opcję 2w1.

łazienka
Styl aranżacji domowego SPA

Oczywiście zarówno wannę, jak i prysznic udaje się zaaranżować w każdej przestrzeni, natomiast projektanci wskazują, które rozwiązanie jest lepsze dla danych aranżacji. Miłośnicy stylu klasycznego, retro, prowansalskiego czy angielskiego powinni zdecydować się na wannę. Ta świetnie wpisuje się również w nowoczesny styl glamour. Wśród wanien można wybierać modele zabudowane, prostokątne, okrągłe czy narożne albo wolnostojące, na przykład na masywnych, tzw. ludwikowskich nogach.

Kabina prysznicowa lepiej sprawdzi się zaś w łazienkach minimalistycznych, skandynawskich, modernistycznych i tych w stylu loftowym. Warto wybierać całkiem przeszklone drzwi prysznicowe, z przyciemnionego szkła bądź z czarnym okuciem, które nadaje surowego klimatu.

Kwestie finansowe

To podczas kąpieli w kabinie prysznicowej zużywa się mniej wody, a więc jest to opcja generująca większe oszczędności z tytułu comiesięcznych opłat. Warto natomiast zwrócić uwagę na model kabiny, bowiem te z dyszami czy hydromasażem nie będą już tak ekonomiczne.

Indywidualne preferencje użytkowników

Uznaje się, że prysznic jest lepszym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których domownikami są seniorzy, osoby z niepełnosprawnością oraz dzieci, chociażby ze względu na ich ograniczenia motoryki ruchowej. Kabiny prysznicowe są dla nich po prostu bardziej wygodne i o wiele bezpieczniejsze.

Ważne jest także indywidualne podejście do komfortu w kwestii relaksu w łazience. Jedni stawiają na godzinne kąpiele w wannie wypełnionej gorącą wodą, inny wolą zaś szybki, orzeźwiający prysznic.

Tak naprawdę trudno jest udzielić jednoznacznej wskazówki, czy w łazience lepsza będzie wanna czy kabina prysznicowa. Pewne jest natomiast, że decyzję odnośnie zakupu tego rodzaju wyposażenia należy podjąć już na etapie planowania projektu tej przestrzeni.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!