wanna w łazience
24.07.2019 /

Wanna czy prysznic – komfortowa łazienka

Łazienka w naszych mieszkaniach spełnia kilka funkcji. Ma być nie tylko praktyczna, ale powinna również tworzyć namiastkę domowego SPA. To właśnie w niej przeprowadzamy nie tylko czynności higieniczne, ale także relaksujemy się po ciężkim dniu. Według projektantów wnętrz to właśnie łazienka jest jednym z najtrudniejszych do idealnej aranżacji pomieszczeń.


Łazienka ma być komfortowa, funkcjonalna, estetyczna oraz bezpieczna. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w trakcie jej wyposażania jest to, czy zamontować w niej wannę, a może lepiej sprawdzi się prysznic? Dokonując optymalnego wyboru, pod uwagę warto wziąć co najmniej kilka aspektów.

Metraż łazienki

W małych łazienkach o wiele lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, bo ta zajmuje mniej miejsca aniżeli wanna. Przy wyborze wanny uwzględnić należy nie tylko jej wielkość, ale również odległości od innych elementów tego pomieszczenia, w tym armatury czy mebli łazienkowych. We wnętrzach łazienkowych o niewielkim metrażu zupełnie nie sprawdzają się wanny wolnostojące.

Kabiny prysznicowe najlepiej sprawdzą się w łazienkach z wnęką – warto wybierać kabiny z odpływem liniowym bądź drzwi prysznicowe typu walk-in, które dodatkowo optycznie powiększą łazienkowe wnętrze. Kabiny lepiej nadają się też w pomieszczeniach o niesymetrycznym kształcie.

Dobrą alternatywą jest również zamontowanie małej wanny z parawanem nawannowym i dodatkowo zamontowaną deszczownicą. Dzięki temu domownicy zyskują opcję 2w1.

Styl aranżacji domowego SPA

Oczywiście zarówno wannę, jak i prysznic udaje się zaaranżować w każdej przestrzeni, natomiast projektanci wskazują, które rozwiązanie jest lepsze dla danych aranżacji. Miłośnicy stylu klasycznego, retro, prowansalskiego czy angielskiego powinni zdecydować się na wannę. Ta świetnie wpisuje się również w nowoczesny styl glamour. Wśród wanien można wybierać modele zabudowane, prostokątne, okrągłe czy narożne albo wolnostojące, na przykład na masywnych, tzw. ludwikowskich nogach.

Kabina prysznicowa lepiej sprawdzi się zaś w łazienkach minimalistycznych, skandynawskich, modernistycznych i tych w stylu loftowym. Warto wybierać całkiem przeszklone drzwi prysznicowe, z przyciemnionego szkła bądź z czarnym okuciem, które nadaje surowego klimatu.

Kwestie finansowe

To podczas kąpieli w kabinie prysznicowej zużywa się mniej wody, a więc jest to opcja generująca większe oszczędności z tytułu comiesięcznych opłat. Warto natomiast zwrócić uwagę na model kabiny, bowiem te z dyszami czy hydromasażem nie będą już tak ekonomiczne.

Indywidualne preferencje użytkowników

Uznaje się, że prysznic jest lepszym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których domownikami są seniorzy, osoby z niepełnosprawnością oraz dzieci, chociażby ze względu na ich ograniczenia motoryki ruchowej. Kabiny prysznicowe są dla nich po prostu bardziej wygodne i o wiele bezpieczniejsze.

Ważne jest także indywidualne podejście do komfortu w kwestii relaksu w łazience. Jedni stawiają na godzinne kąpiele w wannie wypełnionej gorącą wodą, inny wolą zaś szybki, orzeźwiający prysznic.

Tak naprawdę trudno jest udzielić jednoznacznej wskazówki, czy w łazience lepsza będzie wanna czy kabina prysznicowa. Pewne jest natomiast, że decyzję odnośnie zakupu tego rodzaju wyposażenia należy podjąć już na etapie planowania projektu tej przestrzeni.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?