mieszkanie z drewnem
21.07.2020 /

W której porze roku najlepiej kupować mieszkanie?

Decyzja dotycząca realizacji inwestycji we własne mieszkanie bardzo często jest jedną z najważniejszych, jaką podejmujemy w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że nigdy nie jest pochopna. Okazuje się, że w tym przypadku liczy się nie tylko sama cena nieruchomości, komfort mieszkania czy jego lokalizacja. Specjaliści rynku nieruchomości podkreślają, że potencjalni nabywcy powinni zwracać uwagę także na okres, w którym dokonywana jest inwestycja. Spore znaczenie ma między innymi pora roku, w której mieszkanie jest kupowane.

Sezonowość na rynku nieruchomości

Co ciekawe, w branży deweloperskiej widoczny jest trend sezonowości. Specjaliści tego rynku potwierdzają, że największy popyt na mieszkania bez względu na ich lokalizację, standard, metraż, rynek wtórny bądź pierwotny widoczny jest w sezonie jesiennym, od września do listopada. To wtedy wypoczęci po urlopie Polacy zaczynają poszukiwania własnego „M”. Na jakie ceny mogą liczyć? To kwestie indywidualne, a wpływ na ceny nieruchomości ma ogólna sytuacja w tym sektorze rynku czy liczba dostępnych w tym okresie mieszkań.

Po burzliwej jesieni przychodzi spokojna zima, kiedy wyraźnie widać znaczny spadek zainteresowania mieszkaniami. Dla inwestorów jest to dobry okres, jeśli tylko liczą na nieco niższe ceny. Warto przy tym pamiętać, że w miesiącach zimowych wybór nieruchomości jest znacznie mniejszy, a najlepsze „perełki” zostają sprzedane już jesienią.

Kolejny boom na mieszkania zauważalny jest już wczesną wiosną, od marca do czerwca. To wtedy na rynku nieruchomości pojawiają się kolejne oferty deweloperów, ale też właściciele mieszkań na rynku wtórnym decydują się na sprzedaż swoich własności. Inwestycje w tym okresie mogą być droższe, ale za to nabywcy mają do dyspozycji szeroki wybór różnych ofert.

Ponowny zastój na rynku mieszkaniowym przypada na miesiące wakacyjne, kiedy Polacy myślą raczej o urlopach, a ważne decyzje odkładają na jesień. Latem widoczny jest też mniejszy wybór mieszkań, a te najlepsze zostały przeważnie sprzedane jeszcze wiosną. To jednak dobry czas dla tych, którzy nie mogą zwlekać z zakupem własnych „czterech kątów”, ponieważ ceny nieruchomości latem nieco spadają.

mieszkanie z drewnem

Inwestycja w mieszkanie a pora roku

Na zakup mieszkania szczególnie na rynku deweloperskim najlepiej decydować się wczesną jesienią. To wtedy zresztą organizowane są prestiżowe targi mieszkaniowe, a sama branża oferuje najwięcej różnorodnych ofert. Okazuje się także, że to jesienią Polacy są w najlepszej sytuacji finansowej, kiedy wakacyjne urlopy są już za nimi, natomiast do świątecznych wydatków pozostało jeszcze trochę czasu. Ci, którzy przegapili oferty jesienne, powinni skupić się na tych, jakie pojawiają się wczesną wiosną. To wtedy wszystko budzi się do życia, a podejmowane decyzje są trafione w punkt.

Pamiętajmy jednak, że tendencje dotyczące wpływu pory roku na zakup mieszkania nigdy nie powinny być jedynym wyznacznikiem. Przecież w każdym miesiącu na rynku nieruchomości może pojawić się oferta „szyta na miarę” indywidualnych potrzeb i oczekiwań względem własnego „gniazdka”.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?