27.10.2020 /

Trendy mieszkaniowe z Ameryki

Styl amerykański ma różne oblicza. Wnętrza rodem z hollywoodzkich willi będą znacznie różnić się od nowojorskich apartamentów. Nie ma jednak wątpliwości, że trendy ze Stanów coraz częściej pojawiają się w aranżacjach modnych, polskich mieszkań. Wybierz styl idealny dla siebie, zgodny z indywidualnymi potrzebami, ale jednocześnie nawiązujący do amerykańskich trendów. Inspiracji jest tak wiele, że z łatwością można dobierać je do własnych „czterech kątów”.

Nowojorski luksus

Duże przestrzenie, mnogość dodatków, które wpływają na przytulność wnętrz, stonowane, ale jednak wyraziste kolory, rozmaite faktury i wyróżniające dekory. Styl amerykański nie jest minimalistyczny, za to zawsze zachowuje pełną funkcjonalność.
Dominuje w nim biel, srebro, granat, dodatki w welurowych odsłonach, chwosty, niklowane akcenty, szkło, kryształ, naturalne drewno, wyszukane frezy, szprosy, dżety, lampy, poduchy, puszyste dywany. Jest elegancko, nieco glamour i z przepychem, ale z zachowaniem klasy. Charakterystyczne są tapicerowane, pikowane meble, praktyczne stoliki kawowe i konsole. Na ścianach nie brakuje luster w ozdobnych ramach, a głównym dodatkiem dekoracyjnym mogą być sztukaterie, które optycznie powiększają przestrzeń. Bez wątpienia styl amerykański w takim wydaniu zawiera elementy kolonialne, zawsze też wybierany jest przez osoby ceniące sobie ciepło domowego ogniska.

Typowym nurtem w ramach aranżacji mieszkań w stylu amerykańskim jest wersja Hamptons. Ta łączy elegancki styl nowojorski z tym marynistycznym znad oceanu. Tutaj królują bardziej wyraziste akcenty dekoracyjne, w tym muszle i charakterystyczne dla nadmorskich krajobrazów barwy błękitu oraz beżu. W takich aranżacjach niezbędne są również dodatki roślinne w postaci koniecznie żywych kwiatów.

Bez względu na wybór elementów w stylu amerykańskim, mieszkanie zawsze tworzone jest dla domowników. Nie brakuje w nim sentymentalnych ozdobników jak wszelkie figurki-pamiątki czy mnogość ramek ze zdjęciami. Nie bez powodu o takich wnętrzach mówi się „Family Room”, bardzo często pokój dzienny jest w tym przypadku łączony z kuchnią i jadalnią, dzięki czemu tworzy się jedną, wspólną, dużą przestrzeń.

styl amerykanski

Loftowy minimalizm

To właśnie ze Stanów zaczerpnięto inspirację urządzania wnętrz w stylu loftowym. Tam nie brakuje przestrzeni magazynowych czy tych po fabrykach przerobionych na mieszkania. Króluje w nich metal, drewno, ciemne kolory, w tym czerń, butelkowa zieleń i szarości, ale z dekoracyjnym akcentem złota bądź miedzi. W industrialnych wnętrzach nie brakuje surowości – imitacji betonu i cegły. Typowe są też dodatki jak duże lampy czy lustra i geometryczne formy. Liczy się tu minimalizm, otwarta przestrzeń, ale jednocześnie pełna funkcjonalność.

Polacy coraz chętniej czerpią inspirację właśnie z aranżacji wnętrz w stylu amerykańskim. Wszystko dlatego, że te są nie tylko mieszanką najlepszych rozwiązań zgodnie z obowiązującymi trendami mody, ale także ze względu na wygodę, funkcjonalność i przytulny klimat domowych przestrzeni. Ten styl pozwala na wykorzystanie wszelkich elementów praktycznych, ale też estetycznych wizualnie, które jednocześnie dają maksymalny komfort codziennego funkcjonowania we własnych „czterech kątach”.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?