fbpx

Styl wabi sabi we wnętrzach

Styl wabi sabi wywodzi się z Japonii, a założeniem jego prekursorów było stworzenie przestrzeni, która koi nerwy i odpręża. To właśnie dlatego aranżacje tego rodzaju są idealne dla osób wrażliwych, sentymentalnych, artystycznych dusz, ale również wszystkich tych, którzy po całodziennej gonitwie i stresie szukają oazy spokoju we własnych „czterech kątach”.

Japońska, „nieidealna” filozofia

Styl wabi sabi jest zaprzeczeniem tego nowoczesnego i minimalistycznego, zgodnie z którym mieszkania są urządzone „pod linijkę”. Takie wnętrza nie muszą być idealne ani w pełni praktyczne i funkcjonalne. Zgodnie ze sztuką starożytnej Japonii, wnętrza, w których przebywamy każdego dnia mają nadawać swobodny, niczym nieskrępowany charakter. Do tego mają dawać poczucie bezpieczeństwa, być wyrażeniem osobowości domowników, a nie nowoczesnych trendów, jakie są dyktowane przez światowych projektantów.

Meble wabi sabi

Wabi sabi to wnętrza autentyczne, które wprost opowiadają o domownikach. W wystroju wnętrz wykorzystuje się zaś nierzadko meble „z drugiej ręki”, z duszą. Wszystko zgodnie z filozofią, która mówi o przetwarzaniu, a nie wyrzucaniu rzeczy, które jeszcze nadają się do użytkowania. Co ciekawe, wykorzystywanie mebli już wysłużonych, we wnętrzach wabi sabi może ujmować ich zupełnie inne niż pierwotne zastosowanie.

wabi sabi

Wabi sabi w zgodzie z naturą

Ważnym elementem stylu wabi sabi są wykorzystywane materiały. W tym przypadku stawia się na te naturalne. To dlatego we wnętrzach króluje przede wszystkim surowe drewno, cegła, ale też kamień, a nawet glina. Najczęściej stosowane tekstylia to zaś wełna, len, płótno oraz naturalna skóra.

Istotne są też kolory, dominujące są barwy ziemi, takie jak beże, oliwkowe, ale też brązy i czernie. Świetnie nadają się też akcenty błękitne, zielone, szare. Coraz częściej stawia się na wyciszające pastele, które w połączeniu z ponadczasową bielą nadają przytulnego klimatu.

Dekoracja w stylu wabi sabi

Najlepszym dopełnieniem mieszkania w stylu wabi sabi są żywe rośliny doniczkowe. Warto stawiać również na elementy z wikliny, na przykład kosze, siedziska czy pufy. Świetnie sprawdzają się też miedziane naczynia, gliniane wazony, plecione makramy, dywany bądź tzw. łapacze snów. Według japońskiej filozofii, we wnętrzach nie powinno zabraknąć elementów w kolorze złotym i tutaj głównie stawia się na ceramikę. Naczynia są wręcz specjalnie traktowane złotą farbą albo z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych – taką sztukę nazywa się Kintsugi, czyli naprawianie złotem.

Wabi sabi daje ukojenie, wnętrza urządzone w tym stylu są harmonijne, „nadgryzione zębem czasu”, przytulne, zgodne z naturą. Z nowoczesnością mają niewiele wspólnego, ale w obecnych czasach optymalne odprężenie od codziennej gonitwy, pośpiechu i stresu daje nam właśnie sielskość i swoboda.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!