minimalizm i nowoczesność we wnętrzu
27.08.2019 /

Styl nowoczesny we wnętrzach – minimalizm i elegancja

Styl nowoczesny to jeden z tych najbardziej popularnych wśród inwestorów, którzy decydują się urządzać własne nieruchomości albo całkowicie je modernizować. Okazuje się, że często mylony jest z nurtem współczesnym. Należy jednak podkreślić, że nowoczesne nie zawsze jest to, co oferują dzisiejsi projektanci aranżacji apartamentów, mieszkań czy jednorodzinnych domów.

Cechy stylu nowoczesnego

Jak najlepiej określić styl nowoczesny, który króluje dzisiaj w większości domów? Typowa dla takiego wystroju jest surowość, minimalizm oraz pełna funkcjonalność. Osoby, które cenią sobie wnętrza przytulne z mnóstwem dodatków dekoracyjnych, raczej nie będą dobrze czuły się wśród aranżacji typowo modernistycznych.

„Maszyna do mieszkania”

Projektanci uznają, że zgodnie ze stylem nowoczesnym, nieruchomość ma być po prostu „maszyną do mieszkania”, nie do końca azylem do relaksu i miłego spędzania czasu, ale raczej miejscem praktycznym i komfortowym, gdzie żaden element nie sprawia problemu w codziennym funkcjonowaniu.

Osoby, które stawiają na styl nowoczesny, lubią jednocześnie pełną harmonię, spokój i ład. Charakterystyczne jest więc ustawianie mebli i wszelkich elementów wyposażenia nowoczesnych przestrzeni w symetrii. Rządzą proste linie, które wyznaczają organizację całego wystroju.

Styl nowoczesny lubi minimalizm. Brak w nim przepychu, ornamentów czy dekoracji, króluje za to biel i najlepsza jakość wszelkich wyrobów. Stawia się na prostotę, a designerzy propagujący nowoczesność, wykorzystują bardzo często stal nierdzewną oraz chrom, naturalną skórę, kamień i szkło, by nadać przestrzeni wyjątkowego, nawet wyrazistego klimatu.

Typowe jest ograniczanie mebli i bibelotów. Często wybierane są wiszące szafki oraz półki we wnękach. Salon połączony jest najczęściej z aneksem kuchennym.

Wnętrze w stylu nowoczesnym – cechy:

– liczy się duża przestrzeń,
– mniej znaczy więcej i dotyczy to przede wszystkim dodatków dekoracyjnych,
– porządek i harmonia to priorytet,
– pełna funkcjonalność i praktyczność sprzętów użytkowych ponad wszystko,
– wysoka jakość podstawą aranżacji. Stawiaj na naturalne drewno, naturalny kamień, hartowane szkło, skórę, stal,
– kolory jako dekoracja. Z wszechogarniającą bielą świetnie sprawdza się czerń, brązy oraz beże.

Urozmaicanie nowoczesnych podstaw

Warto wiedzieć, że wnętrza nowoczesne są raczej stonowane, idealnie zagospodarowane i brak w nich zbędnych elementów. Z całą pewnością nie są to jednak pomieszczenia nudne. Wyrazistości dodaje im niecodzienny, często futurystyczny design mebli, ich obudowa – przeważnie lakierowana i błyszcząca oraz wykończenie. Konstrukcja może przybierać geometryczne formy i niecodzienne rozwiązania, które nadają innowacyjnego charakteru.

Styl nowoczesny we wnętrzach to idealna propozycja dla tych, którzy chcą cieszyć się mieszkaniem w pełni funkcjonalnym i lubią otaczać się wyposażeniem najlepszej jakości. Aranżacje podobne są do stylu klasycznego, ale pod uwagę bierze się minimalizm i spójną całość. To opcja dla osób, które nie tylko kierują się modą i sezonowymi trendami, ale pod uwagę biorą raczej indywidualne preferencje w kwestiach praktycznych własnego „M”.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?