styl hygge
17.04.2019 /

Styl hygge we wnętrzach

Duńska filozofia szczęścia – to właśnie według niej urządzane są dzisiaj najmodniejsze i najbardziej funkcjonalne wnętrza. Najnowsze badania wskazują, że to Duńczycy są najszczęśliwszym narodem świata, a ich życie koncentruje się wokół domu. Nic więc dziwnego, że urządzają je wygodnie, ale zawsze zgodnie z najnowszym designem. Przedstawiamy styl hygge, który doskonale odzwierciedla zamiłowanie Duńczyków do minimalizmu i estetyki, ale też osiągnięcia pełnego komfortu życia. Nie ma wątpliwości, że coraz częściej jest on inspiracją dla Polaków, którzy urządzają swoje własne „M”.

Styl hygge – urządzanie mieszkania

Styl hygge to symbol minimalizmu, ale nie można mylić go z tym skandynawskim, surowym. W domach urządzonych według filozofii szczęścia każdy kąt jest praktyczny, ale zawsze z domieszką przytulności. Nie może zabraknąć strefy wypoczynku – często wystarczy wygodny fotel albo kanapa otulona miękkim pledem i stylowymi poduszkami. Na takich meblach można się relaksować z książką w ręku albo pić aromatyczną kawę w ulubionym kubku.

Warto podkreślić, że styl hygge to nie rzeczy materialne, ale raczej cieszenie się małymi przyjemnościami. We wnętrzach warto więc stawiać na wyposażenie zgodne z własnym gustem, takie, przy którym czujemy się po prostu dobrze. Nie ma tu miejsca na rzeczy przypadkowe ani bibeloty, które „zagracają” przestrzeń. W domowym zaciszu ma być błogo, a zamiast nowoczesnych elementów dekoracyjnych, należy stawiać raczej na te klasyczne – ponadczasowe bądź vintage, które idealnie łączą prostotę z elegancją.

W zgodzie z naturą

Duńczycy upodobali sobie drewno, chcą być blisko natury i żyją ekologicznie. To dlatego w ich mieszkaniach znaleźć można stół z drewnianym blatem, drewniane kredensy, a typowym elementem jest naturalna, surowa podłoga z drewnianych desek. Symboliczny dla stylu hygge jest kominek, który daje ciepło i przyjazną atmosferę. Jeśli we wnętrzu nie można go zainstalować, warto postawić na klimatyczne świece i nastrojowe, dające ciepłe, żółte światło lampy.

Niezbędniki stylu hygge

To z całą pewnością fotel, może być ten bujany z rattanu. Do tego wełniany pled i masa miękkich poduszek. Ważną rolę odgrywa światło, zarówno to naturalne, które dają płomienie z kominka czy świec, jak i przytulnego oświetlenia. Nieodzowne jest drewno, najlepiej to naturalne, surowe. Warto wiedzieć, że drewniane elementy idealnie współgrają z jasnymi tonacjami: bielą, szarościami bądź stonowanym beżem. Nie chodzi o to, by otaczać się pięknymi rzeczami, ale raczej o stworzenie przytulnej, nastrojowej atmosfery, w której po prostu dobrze się mieszka i spędza czas w gronie najbliższych.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?