27.12.2019 /

Ściana jako dekoracyjny element wnętrz

Salon to reprezentacyjna część każdego mieszkania, a jego unikalny klimat udaje się stworzyć poprzez odpowiednią dekorację ściany. Przedstawiamy pomysły na tego rodzaju ozdobę, która będzie doskonale komponować się, biorąc pod uwagę różne style wyposażenia salonowego wnętrza.

Modne tapety

Jeśli myślisz, że tapety odeszły już dawno do lamusa, jesteś w dużym błędzie. Na głównych ścianach królują dzisiaj tapety w geometryczne wzory, które świetnie pasują do salonów wykończonych zgodnie ze stylem nowoczesnym. Te mogą być naprawdę efektowne, jeśli tylko dobierzemy właściwy motyw. Mozaika, bryły 3D, fototapety, które optycznie powiększą daną przestrzeń – w wyborze panuje absolutna dowolność, patrząc zarówno na wzór, kolor, jak i dobór ściany. Ważne, by całość była spójna, a tapeta tworzyła rzeczywiście dodatek dekoracyjny, nie była zbyt przytłaczająca. Dobrze wybierać te najlepsze jakościowo, zmywalne.

Beton/cegła w stylu skandynawskim i loftowym

Miłośnicy surowego wystroju wnętrz stawiają na starą cegłę albo betonowe płyty. Imitację betonu można stworzyć też, wykorzystując odpowiedni tynk strukturalny. Idealnie komponuje się z naturalnym kamieniem oraz drewnem. Niektórzy decydują się nieco ocieplić wizerunek takiej ściany dodatkiem brokatu albo fugami w kolorze złota bądź miedzi.

dekoracyjna ściana

Sztukateria w klimacie retro, glamour

Przytulna dekoracja na ścianie w salonie zostanie skomponowana sztukaterią albo ażurowymi płytami, najczęściej z płyt gipsowych. Te mogą przedstawiać rustykalne wzory bądź ornamenty. Najlepiej wyglądają w kolorze białym, a świetnym dodatkiem do takich ozdób są lustra albo ozdobne lampy.

Nowości w aranżacjach wnętrz

Współcześni projektanci wnętrz proponują nam rozwiązania, które zostają zapożyczone z przeszłości i najczęściej nawiązują do natury. Dzisiaj coraz częściej wykorzystywana jest drewniana boazeria, ściany zdobi też korek. We wnętrzach wykończonych w dowolnym stylu idealnie komponuje się zielona ściana z odpowiednio dobranych roślin albo mchu.

Rozwiązania praktyczne

Ci, którzy szybko się nudzą i często zmieniają wystrój salonu, raczej nie postawią na różne struktury ścian, które trudno zmienić. Dekorację mogą za to stanowić różne kolory, a ściany zostają malowane farbami. Wybierając tę właściwą, warto brać pod uwagę trendy – w nadchodzącym roku we wnętrzach królować będzie jasny błękit, ale nadal modna będzie też szarość, butelkowa zieleń, chłodna mięta, miedź oraz złoto. Kolorowe ściany można dodatkowo ozdobić obrazami czy tak modnymi ostatnio grafikami.

Należy pamiętać, że ściana ma być elementem ozdobnym, dekoracją, ale zawsze powinna stanowić jedynie tło. Nie może zbyt się wyróżniać, rozpraszać, wprowadzać chaos. Musi dopełniać całościowy wystrój, łączyć się z wyposażeniem salonu, pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Stawiając na dekoracyjną ścianę, raczej rezygnujmy z innych dodatków ozdobnych. Takie mogą sprawić, że przestrzeń będzie zbyt przerysowana, wręcz kiczowata.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?