Pandemia Covid-19 w znaczącym stopniu wpłynęła na niemal wszystkie sektory gospodarki. Pewnych zmian nie uniknąć również rynek nieruchomości. Jak obecnie wygląda sytuacja w Warszawie? Na co muszą przygotować się klienci i deweloperzy? Poniżej prezentujemy najświeższe wnioski.
Pandemia a ceny mieszkań w Warszawie
Większość osób obserwujących rynek (mowa tu zwłaszcza o klientach) skupia się obecnie przede wszystkim na zmianach cen. Trudno się temu dziwić. W końcu trwająca sytuacja wstrząsnęła naszą gospodarką. Jak więc kształtowało się to w roku 2020? Znaczenie miały poszczególne fale pandemii oraz ogłaszane obostrzenia.
Wzrost zainteresowania nieruchomościami pod Warszawą
Pandemia koronawirusa, poza wahaniami cen, przyniosła również inne, ciekawe zmiany. Związane są one między innymi z rosnącą popularnością pracy zdanej. Wiele firm (często z musu) postanowiło znacząco ograniczyć liczebność osób w biurach. Okazało się, pracownicy mogą być produktywni także w domu. Spowodowało to znaczne przeorientowanie strategii działania wielu przedsiębiorstw. Obecnie wiele spraw załatwia się na odległość.
Praca zdalna w pewnym stopniu wpłynęła też na sytuację na rynku nieruchomości. Wiele osób zrezygnowało z wynajmu mieszkań w ścisłym centrum Warszawy na rzecz zakupu nowych lokali w sąsiednich miejscowościach. Sporą popularnością cieszą się inwestycje w Łomiankach, Radzyminie i w Legionowie. Zwłaszcza że ceny w tamtych rejonach są często znacznie niższe niż w stolicy. Klienci firm deweloperskich zrozumieli, że skoro pracują zdalnie, równie dobrze mogą robić to poza Warszawą. W nowym mieszkaniu, segmencie lub domu.
Sytuacja związana z koronawirusem rozwija się dynamicznie, dlatego nadal nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość „postpandemiczna”. Pozostaje nam więc obserwować zachodzące zmiany i mieć nadzieję, że niebawem wszystko wróci do normy.