rośliny w mieszkaniu
28.01.2020 /

Rośliny w aranżacji wnętrza

Rośliny we wnętrzach były obecne zawsze, jednak dopiero od niedawna zauważyć można trend na ich posiadanie. Okazuje się, że tworzą doskonałą dekorację, jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane. Co więcej, rozmaite gatunki kwiatów mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie wszystkich domowników. O tym, jakie znaczenie dla mieszkania mają rośliny i jak je właściwie wybierać, piszemy poniżej.


Rośliny kontra smog

Naukowcy z NASA opublikowali listę kwiatów, które z łatwością można hodować w domu, by wpływać na naturalne oczyszczenie powietrza. Co ciekawe, Begonie, Skrzydłokwiaty, różnorakie Palmy czy Draceny posiadają zdolność wchłaniania szkodliwych substancji, zanieczyszczeń powietrza oraz smogu. Polska plasuje się na ostatnim miejscu w całej Europie, jeśli uwzględnimy poziom generowanego smogu. Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że czas najwyższy z nim walczyć.

Właściwości kwiatów

Kwiaty wytwarzają tlen, dlatego dobrze jest je postawić w sypialni. Świetnie sprawdzą się Sukulenty oraz Aloes. Idealna nie tylko do sypialni, ale też wszystkich innych pomieszczeń w domu będzie Zielistka Sternberga, Sansewieria Gwinejska czy Kaktus Wielkanocny. To rośliny, które uznawane są za najlepsze, naturalne „oczyszczacze powietrza”, do tego relaksują i pomagają w zasypianiu.
Co ważne, niektóre rośliny mogą być trujące. Przed rozpoczęciem ich hodowli w domowych warunkach warto upewnić się, że nie staną się silnym alergenem. Niektóre gatunki są toksyczne przede wszystkim dla najmłodszych domowników oraz domowych zwierząt.

Rośliny dopasowane do pomieszczenia

Należy pamiętać, że poszczególne gatunki roślin wymagają innych warunków i indywidualnej pielęgnacji. Liczy się nie tylko rodzaj ziemi, w jakiej zostaną posadzone, ale też pomieszczenie, które mają zdobić. Jedne wolą miejsca silnie nasłonecznione, inne sprawdzą się doskonale w półmroku. Dzisiaj bez problemu można dobrać rośliny do każdego wnętrza, nawet do łazienki bez okna (dobrze radzi sobie Kalatea, Kroton czy Cibora).
Kwiaty warto również dobierać zgodnie z indywidualnymi preferencjami w kwestii ich pielęgnacji. Niektóre gatunki są naprawdę wymagające, inne należy podlewać z należytą dbałością. Istnieją zaś także te, które mogą stanowić ciekawą ozdobę, a od właścicieli nie wymagają większej uwagi – przykładem może być Zamiokulkas Zamiolistny (tzw. kwiat kawalerski).

Modne kwiaty w aranżacji wnętrz

Rośliny doniczkowe stanowią bez wątpienia doskonały element dekoracyjny. Ozdobne donice, kosze, osłonki czy półki, na których zostają postawione kwiaty, mogą być głównym dodatkiem w mieszkaniu. Same gatunki roślin dobrze jest dobierać zgodnie z aranżacją przestrzeni w konkretnym stylu. Dzisiaj niewątpliwym hitem jest Monstera, która idealnie pasuje do stylu skandynawskiego, loftowego czy retro. Miłośnicy takich wnętrz bardzo często decydują się też na okazałe Palmy, do łask wraca również Paproć. Modna jest roślina Banana Tree, w bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się za to Dracena, Starzec Rowleya, rozmaite rodzaje Kaktusów, Pilea czy Sasewieria, inaczej zwana Wężownicą. Zawsze pięknie prezentują się również cięte kwiaty w wazonie. Słabnie za to popularność tak uwielbianych Storczyków i Fikusów. Co istotne, właściciele mieszkań powinni dobierać kwiaty doniczkowe zgodnie z własnymi preferencjami i ich właściwościami, niekoniecznie panującą modą.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?