rośliny we wnętrzu
19.06.2023 /

Rośliny doniczkowe – jakie wybrać?

Wielu naukowców zgodnie twierdzi, iż przebywanie w otoczeniu roślin może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Między innymi to właśnie dlatego tak wielu z nas chętnie hoduje w domu rośliny doniczkowe. Pełnią one nie tylko rolę dekoracyjną, ale mają też wpływ na ogólną atmosferę gospodarstwa domowego. Jakie rośliny doniczkowe warto wybrać do domu?

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe w domu?

Rośliny odpowiedzialne są za procesy fotosyntezy, a to oznacza, że wytwarzają tlen. Dzięki temu podnoszą jakość powietrza we wnętrzu i dbają o to, aby było odpowiednio czyste i nawilżone. Istnieją również dowody na to, że niektóre gatunki roślin doniczkowych wpływają kojąco na zmysły, mogą redukować stres i zwiększać koncentrację, co z kolei może przełożyć się na lepsze samopoczucie domowników. Niektóre rośliny doniczkowe wykazują zdolność pochłaniania pewnych związków chemicznych emitowanych przez urządzenia i przedmioty znajdujące się w domach, np. kleje, farby, tworzywa sztuczne. Takie działanie również wpływa na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roślin doniczkowych do domu?

Wybierając rośliny doniczkowe do domu, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki uprawy i pielęgnacji danego gatunku. Bardzo ważne jest, aby wybrać takie rośliny, które w danym gospodarstwie będą mogły dobrze się rozwijać, a więc otrzymają odpowiedni dostęp do światła i będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Te aspekty powinny być rozpatrzone przed skupieniem się na walorach dekoracyjnych, ponieważ nawet najpiękniejsza roślina nie utrzyma się jeżeli nie będzie miała warunków do życia.

pokój z roślinami doniczkowymi

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe wybierane do domu

Istnieje wiele ciekawych gatunków roślin doniczkowych, które nie wymagają kompleksowej pielęgnacji i zazwyczaj dobrze czują się w warunkach domowych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Monstery

Monstery to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Rodzinę tę reprezentuje prawie 40 gatunków, a charakteryzują je duże rozłożyste dziurawe liście, wpływające na dekoracyjną prezencję danej odmiany. Monstery potrzebują systematycznej pielęgnacji w postaci oszczędnego podlewania, dość wysokiej wilgotności powietrza i regularnego nawożenia.

Aloes

Jest to egzotyczna roślina należąca do grupy sukulentów, która wyróżnia się stosunkową prostotą pielęgnacji.  Aloes charakteryzuje się także wieloma właściwościami prozdrowotnymi, liście rośliny wypełnione są sokiem o przyjemnym zapachu, który może być wykorzystany w celach leczniczych. Tropikalny charakter aloesu wprowadzi do domu ciekawą atmosferę i stanie się wyjątkową dekoracją każdego wnętrza.

Storczyk

Storczyk to majestatyczna roślina o ciekawym wyglądzie, która podczas kwitnienia wygląda naprawdę pięknie. Storczyki świetnie komponują się w dowolnej stylizacji wnętrza, jednak są dość wymagające w uprawie. Należy je systematycznie podlewać (minimum raz w tygodniu). Storczyk wykazuje zdolność neutralizowania smogu elektromagnetycznego, który wydzielany jest przez urządzenia elektryczne, takie jak komputer, telewizor, dlatego świetnie sprawdzi się w salonie lub sypialni.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?