klucze mieszkania na wynajem
19.06.2023 /

Przygotowanie mieszkania do wynajmu

Chcąc wynająć mieszkanie lokatorom, warto je odpowiednio przygotować. Im lepiej zaaranżowane i ładniej utrzymane mieszkanie, tym szybciej znajdzie się chętnego, który będzie w stanie zaoferować dobrą cenę za prawo do użytkowania z lokalu. Zobaczmy, jak przygotować mieszkanie pod wynajem.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem – remont

Nawet jeżeli mieszkanie było remontowane kilka lat temu i na pierwszy rzut oka wygląda przyzwoicie, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim jest stanie. Należy sprawdzić każdą instalację i dokładnie ocenić, co warto zrobić, aby poprawić wygląd lokalu. Czasem wystarczy proste odświeżenie w postaci pomalowania ścian czy lakierowania podłogi. W innych przypadkach konieczne będą dokładniejsze prace remontowe. Bardzo ważne jest, aby przed wystawieniem mieszkania na wynajem, sprawdzić stan instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej, i w razie potrzeby dokonać niezbędnej naprawy, bądź wymiany.

Mieszkanie pod wynajem – wyposażenie

Mieszkanie w pełni wyposażone staje się atrakcyjniejszym towarem pod wynajem, niż gołe ściany. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim umeblowaniu pomieszczeń. W tym zakresie lepiej nie kierować się własnymi upodobaniami, a postawić na aktualnie panujące trendy. Należy pamiętać, że nie wiemy, kim będzie przyszły najemca i jakie będą jego gusta. Wnętrze mieszkania pod wynajem powinno być w miarę możliwości uniwersalne tak, aby pasowało osobom niezależnie od wieku i płci.

klucze mieszkania na wynajem

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w mieszkaniu wystawionym do wynajmu?

Z pewnością należy postawić na niezbędniki, czyli wyposażenie kuchni i łazienki. To na te pomieszczenia osoby poszukujące mieszkania zwracają największą uwagę. W mieszkaniu powinny znaleźć się wszystkie potrzebne urządzenia sanitarne, pozwalające na wykonanie swobodnej toalety lub gotowanie posiłków i przechowywanie potraw (lodówka).

W kuchni oczywiście powinien pojawić się także zlew i odpowiedni sprzęt AGD. Piekarnik i zmywarka nie są niezbędne, jednak mogą podnieść atrakcyjność mieszkania.

W łazience musi znaleźć się WC oraz wanna lub prysznic, i umywalka. Warto również zainwestować w pralkę, która dla większości potencjalnych lokatorów będzie miała duże znaczenie.

Salon, sypialnię i pozostałe pokoje można wyposażyć minimalistycznie, ale we wszystkie elementy, które są potrzebne do uzyskania komfortowego wnętrza. Przygotowując mieszkanie pod wynajem, nie trzeba kupować mebli z najwyższej półki cenowej, lepiej jednak nie stawiać także na najtańsze produkty. Zaleca się wybrać coś pośrodku, czyli meble w miarę solidne, ale nie bardzo drogie.

Jak przygotować mieszkanie do oglądania?

Uwagę lokatorów z pewnością przyciągnie mieszkanie, które będzie nie tylko dobrze wyposażone, ale też wysprzątane. Umawiając się na oglądanie mieszkania, warto przed wizytą potencjalnych klientów przetrzeć kurze na meblach, oczyścić kąty z pajęczyn czy przetrzeć podłogi, aby wnętrze wyglądało schludnie. W przypadku braku czasu lub pomysłów na przygotowanie mieszkania pod wynajem można skorzystać z usługi home stagingu, oferowanej przez profesjonalistów z rynku nieruchomości.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?