Każdą umowę przed podpisaniem powinno się dokładnie przeczytać ze zrozumieniem. Dotyczy to również umowy najmu mieszkania. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o najem mieszkania?
Sam dokument, jakim jest umowa najmu to najważniejszy element obopólnej zgody pomiędzy najemcą i wynajmującym. Na podstawie umowy określa się warunki użytkowania lokalu, łącznie z opłatami i warunkami mieszkania. Na dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:
Według polskiego prawa umowa najmu nie musi być sporządzona na piśmie, jednak taki sposób jest korzystniejszy dla obu stron, gdyż na dokumencie zawarte są wszelkie warunki umowy, które stanowią dowód w przypadku ewentualnego konfliktu.
Na polskim rynku najczęściej stosowana jest tradycyjna umowa cywilno-prawna, która może być zawarta na czas nieokreślony i może być przygotowana zarówno przez przedsiębiorców, jak i prywatnych właścicieli mieszkań. Inne formy umowy najmu to najem okazjonalny, który może być oferowany tylko przez prywatnych właścicieli i na okres nie dłuższy, niż 10 lat (taka umowa musi być zawarta w formie pisemnej) oraz umowa najmu instytucjonalnego, którą mogą stosować przedsiębiorcy (również musi być wyznaczony czas umowy, choć nie ma tutaj górnej granicy długości).
Oprócz głównych punktów umowy najmu, na dokumencie można zawrzeć także dodatkowe informacje lub też zastosować aneks, w którym znajdą się warunki użytkowania mieszkania. Właściciel lub biuro nieruchomości mogą zastrzec sobie, że w mieszkaniu np. nie można palić papierosów lub trzymać zwierząt. Wynajmujący może zastrzec sobie także warunki zmiany wystroju czy wykonywania remontu.
Oprócz umowy lokator powinien otrzymać także protokół przekazania mieszkania, w którym powinny być zawarte informacje, dotyczące szczegółowego wyposażenia mieszkania. Ten zapis może mieć duże znaczenie po rozwiązaniu umowy najmu i zdaniu mieszkania z powrotem pod pieczę wynajmującego.
W protokole przekazania powinny znaleźć się także informacje, dotyczące aktualnego stanu liczników. Według nowych przepisów podczas podpisywania umowy najmu należy również podpisać dokument RODO.
Polskie prawo dotyczące najmu nieruchomości nie jest proste, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z podstawowymi zapisami odpowiednich ustaw. Jeżeli w umowie znajdują się niejasne zagadnienia, warto poprosić o wyjaśnienie lub zabrać draft umowy do prawnika, który oceni poprawność wszystkich zapisów.