07.09.2021 /

Nowe mieszkanie czy wynajem – Co lepsze?

Rynek nieruchomości rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego wielu klientów biur deweloperskich miewa problemy decyzyjne. Trudno się temu dziwić, opcji do wyboru jest bowiem mnóstwo. Zanim jednak dojdzie do wskazania konkretnej nieruchomości, warto zastanowić się nad kwestią fundamentalną, a mianowicie nad odpowiedzią na pytanie, co lepsze – wynajem czy zakup mieszkania?

Nieruchomości z rynku pierwotnego

Jak można się domyślić, obie opcje mają swoje zalety i wady. W przypadku kupna nowego lokalu, tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Wspomnieć należy przede wszystkim o ogromnej swobodzie wyboru, na jaką mogą liczyć nabywcy. Jak wspomnieliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby znaleźć mieszkanie dopasowane pod każdym możliwym względem – metrażu, lokalizacji, układu pomieszczeń, a także ceny. Deweloper ma do zaoferowania naprawdę wiele, dlatego pozostaje jedynie podjąć decyzję.

Z ogromną swobodą klienci mają do czynienia również po zakupie nieruchomości. Tym razem związana jest jednak z aranżacją wnętrz. Tworzona jest ona od zera, co pozwala na realizację dowolnych koncepcji, planów oraz marzeń.

Nie można zapominać też o tym, że nabywcy nowych mieszkań są ich pierwszymi właścicielami. Wszystko jest nowe, przygotowane z użyciem najlepszych dostępnych materiałów i technologii. W sposób zdecydowany przekłada się to na komfort codziennego życia.

Jakie są wady tego rozwiązania? Dotyczą one, rzecz jasna, finansów. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o pewnej przewadze, jaką może pochwalić się firma deweloperska. Mowa tutaj o współpracy ze sprawdzonymi doradcami kredytowymi, którzy gwarantują pomoc w wyborze najlepszej oferty, a także w trakcie negocjacji z bankiem. Dzięki temu spłata zobowiązań okaże się znacznie korzystniejsza niż w sytuacji, w której to klienci ubiegają się o kredyt hipoteczny samodzielnie.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Wynajem z początku może wydać się opłacalny pod względem finansowym. Zwłaszcza że, przynajmniej teoretycznie, klienci nie są zobowiązaniu wieloletnimi umowami (choć w rzeczywistości, gdy zaczyna brakować funduszy, i tak stracą mieszkanie).

Należy jednak pamiętać o wszelkich ograniczeniach tego rozwiązania. Te natomiast związane są przede wszystkim z tym, że mowa jest najczęściej o mieszkaniach wiekowych. A nawet jeśli wynajmowany jest nowy lokal, najemcy nie mogą liczyć na pełną swobodę aranżacyjną. Zazwyczaj muszą pogodzić się z tym, co otrzymują, z ewentualną możliwością wprowadzenia drobnych poprawek.

Wracając jeszcze do kwestii finansowych, warto nadmienić, że miesięczne opłaty za wynajem bardzo często dorównują, a nawet przewyższają raty kredytów hipotecznych. Oszczędności zazwyczaj okazują się więc tylko pozorne.

Mając na uwadze powyższe informacje, śmiało można uznać, że zakup mieszkania wydaje się lepszym rozwiązaniem. Klienci biur deweloperskich otrzymują do dyspozycji nowy lokal, który mogą urządzić tak, jak chcą. Bez oglądania się na wolę wynajmującego.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?