Czy wiesz, że lokowanie kapitału w nieruchomości uznawane jest przez Polaków za jeden z najlepszych sposobów inwestycyjnych w celu pomnażania oszczędności? Co ciekawe, nawet 75% pracujących Polaków potwierdza, że jeśli tylko posiadaliby wystarczającą ilość pieniędzy, chętnie przeznaczyliby je właśnie na zakup mieszkania.
Co mówią eksperci?
Chociaż na polskim rynku deweloperskim utrzymuje się raczej trend wzrostowy, biorąc pod uwagę ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, to jednak nabywanie nieruchomości cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe, nawet połowa mieszkań, które kupowane są na rynku wtórnym, służy celom typowo inwestycyjnym, czyli przeznaczane są pod wynajem albo do dalszej odsprzedaży. Nieruchomości na rynku pierwotnym przeważnie kupowane są na użytek własny. Praktycznie wszyscy inwestorzy bez względu na cel kupowania mieszkania liczą na to, że w krótkim okresie tego rodzaju inwestycja będzie opłacalna i wygeneruje zysk.
Wynajem mieszkań jest nadal opłacalne. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości popyt na nowe mieszkania, domy i segmenty miał się drastycznie obniżyć. Wręcz przeciwnie. Jest to dobra informacja zwłaszcza dla osób, które planują inwestycje w nieruchomości. Mogą bowiem liczyć na spore zainteresowanie lokalami, które zostaną przez nich udostępnione na wynajem.
W dużych miastach Polski wynajem metra kwadratowego nieruchomości waha się w przedziale cenowym od 30 do 56 złotych. Tylko w ubiegłym roku ceny za wynajem mieszkań wzrosły średnio o 8%.
Wynajem mieszkania dwupokojowego w Warszawie to średni wydatek 3100 złotych, w Gdańsku 2500 złotych, a w Łodzi 1800 złotych. Odliczając koszty utrzymania mieszkania, łatwo spostrzeżemy, że taka inwestycja może być doskonałym źródłem generowania zysku. Co więcej, doradcy finansowi zgodnie potwierdzają, że nawet jeśli inwestycja tego rodzaju nabywana jest z uwzględnieniem kredytu hipotecznego, to nadal jest opłacalna. Za taką uznaje się wtedy, gdy najemca spłaca comiesięczną ratę kredytu za właściciela nieruchomości.
Nabywanie nieruchomości w celach inwestycyjnych jest bardzo często traktowane przez Polaków jako inwestycja w przyszłość i to nie tylko swoją, ale też kolejnych pokoleń. Współcześni „Millenialsi” (ponad 11 milionów Polaków w wieku od 18 do 38 lat) są świadomi konieczności pomnażania pieniędzy. Robią to, nabywając mieszkania nie tylko w celu uzyskania zysku, ale także jako zabezpieczenie na przyszłość. Lokują kapitał w nieruchomości jako najbardziej pewną inwestycję w ramach gwarancji na tzw. czarną godzinę, dodatek do niskiej emerytury w podeszłym wieku czy jako doskonały start w dorosłe życie swoich dzieci.
Polacy, którzy decydują się na nabywanie mieszkań w celach typowo inwestycyjnych, najczęściej wybierają mieszkania w centralnych lokalizacjach dużych miast. Biorą pod uwagę komfort potencjalnych najemców, doskonałą infrastrukturę okolicy, jak również sam standard mieszkania. To dlatego w celu dalszego wynajmu nieruchomości przeważnie kupowane są mieszkania na rynku wtórnym. To te mieszczą się w centrach miast, nie wymagają też dodatkowych inwestycji, takich jak remont czy wykończenie. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 50-60 metrów kwadratowych, chociaż nadal niesłabnące zainteresowanie odnotowuje się, biorąc pod uwagę kawalerki. O wiele rzadziej jako sposób na pomnażanie pieniędzy Polacy kupują domy wolnostojące, szeregowce czy bliźniaki.
Korzyści wynikających ze sposobu lokowania posiadanego kapitału w nieruchomościach jest jednak naprawdę sporo. Warto więc się nimi zająć.
Wspomniany wcześniej popyt sprawia, że inwestycja cały czas generuje zysk. Bez względu na to, czy mowa jest o wynajmie krótko czy długoterminowym. Mieszkania zapewniają stały dopływ środków, znacznie większych niż na przykład lokata.
Przekłada się to oczywiście na poczucie bezpieczeństwa, stabilności i pewność, że wydane pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Zwłaszcza gdy mowa jest o lokalu położonym w ciekawej lokalizacji, którego wartość jest podtrzymywana za sprawą regularnych remontów.
Choć są pewne granice, w wielu przypadkach to od właściciela zależy, jak wysoki będzie zysk z wynajmu. To on bowiem ustala cenę. Pomocna w tym okazuje się oczywiście sytuacja rynkowa. Szczególnie w dużych, studenckich miastach, w których nie brakuje chętnych.
Jak pokazują prognozy, ceny w najbliższej przyszłości mogą tylko rosnąć, dlatego zakupione mieszkanie po pewnym czasie wyłącznie zyska na wartości.
Inwestycja w mieszkania pod wynajem to doskonały sposób na to, aby stale zwiększać domowy budżet. Dodatkowe środki mogą zostać przeznaczone na wiele celów – edukację dzieci, zwiększenie pensji czy też na oszczędności, które przydadzą się w gorszych czasach. Samo mieszkanie zawsze można sprzedać, gdy potrzebne będą większe pieniądze.
Wynajmowane mieszkanie nie wymaga znaczących nakładów pracy. Przez większość czasu konieczne jest jedynie nadzorowanie wpłat, a także reagowanie na ewentualne nieprawidłowości zgłaszane przez najemców. Wszystko to sprawia, że stosunek zysku do realizowanych działań jest bardzo korzystny.
Na jeszcze więcej liczyć mogą właściciele dwóch lub kilku mieszkań. Znajdują się oni w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ nie muszą zbyt wiele robić, by pieniądze co miesiąc wpływały na ich konto.
Jak widać, inwestycja w nieruchomości może okazać się naprawdę opłacalna. Jest to obecnie jeden z najlepszych sposobów na wykorzystanie posiadanego kapitału. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę obecną sytuację na rynku nieruchomości. Popyt cały czas jest bardzo wysoki, dlatego zagrożenie inwestycyjne praktycznie nie istnieje.
Oczywiście należy pamiętać też o tym, że wysokość zysku jest uzależniona od kilku ważnych kwestii. Mowa tu między innymi o lokalizacji mieszkania, jego metrażu czy wyposażenia. Cały czas warto dbać o to, aby cieszyło się ono odpowiednim zainteresować i żeby zapewniało jak najwyższy zysk. Niezależnie od tego, na jakich dokładnie zasadach ma być wynajmowane.