10.03.2020 /

Najlepsze inwestycje budowlane w Polsce – podsumowanie 2019

Polska przeżywa prężny rozwój budowlany i nie ulega to żadnej wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na inwestycje zrealizowane w 2019 roku. Nie chodzi tu jedynie o rynek prywatnych nieruchomości, ale również budowle, które powstały na terenie całego kraju z myślą o użyteczności publicznej. Przedstawiamy te najbardziej okazałe, które już na stałe wpisały się w krajobraz najlepszych, europejskich inwestycji.

Najwyższa budowla w Polsce

Mowa o Wieży kontroli ruchu lotniczego w Pyrzowicach. To najwyższy budynek w całej Polsce i jeden z najwyższych na terenie Europy. Ma aż 46 metrów wysokości. Co ciekawe, budowa wieży trwała jedynie 8 miesięcy, a już zaliczana jest do najbardziej nowoczesnych na całym Starym Kontynencie. Inwestycja kosztowała 25 milionów złotych.

Kolejne stacje metra w stolicy

W 2019 roku oddano do użytku aż 3 stacje warszawskiego metra. Budowa trwała 38 miesięcy, pochłonęła dokładnie 1 066 741 483,79 złotych. Dzięki temu Warszawiacy metrem dojadą już na stację Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy oraz Trocka. Co ważne, trwa budowa kolejnych stacji metra, z czego zapewne cieszyć się będą mieszkańcy Bródna, Zacisza i Białołęki.

Inwestycja budowlane w Warszawie 2019

Galeria Młociny Warszawa

Stolica zyskała kolejne centrum handlowe. Galeria na Młocinach jest druga co do wielkości, patrząc na wszystkie obiekty handlowe udostępnione mieszkańcom Warszawy. Ma aż 85 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, wewnątrz mieści się ponad 200 sklepów, jest również strefa gastronomiczna oraz rozrywkowa. Inwestycja kosztowała bagatela aż 590 milionów złotych.

Największy aquapark w Europie

Park of Poland (Suntago Wodny Świat) powstał nieopodal Mszczonowa, tuż przy trasie łączącej Warszawę z Łodzią. Budowa zakończyła się w 2019 roku jednak do użytku został udostępniony na początku 2020 roku. To największy, zadaszony wodny park w Europie. Koszt tej inwestycji to około 150 milionów złotych, a w skład kompleksu wchodzą nie tylko baseny ze strefą rozrywkową oraz relaksu, ale też zaplecze gastronomiczne, handlowe, baza noclegowa z bungalowami, domkami, hotelem oraz centrum biznesowe.

Tunel na Zakopiance

Turyści z całej Polski, którzy ochoczo wybierają się do Zakopanego, od lat narzekają na korki na tzw. Zakopiance. Remont i rozbudowa tej trasy trwa od wielu lat. W 2019 roku inwestorzy mogli pochwalić się jednak sporym przełomem i sukcesem. Powstał bowiem tunel w ciągu Zakopianki. Ma ponad 2 kilometry długości i został wydrążony metodą kontrolowanej deformacji pod górą Luboń Mały w Beskidzie Wyspowym. Obecnie trwają prace nad drążeniem drugiego tunelu.

Według ekspertów, Polska jest największym „placem budowy”, patrząc na wszystkie kraje europejskie. Co więcej, prognozy jasno wskazują, że inwestycji w naszym kraju będzie jeszcze więcej. Zainteresowanie działkami budowlanymi nie słabnie, biorąc pod uwagę nieruchomości na cele prywatne, jak i te biznesowe. Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej inwestycji realizowanych jest z udziałem kapitału zagranicznego.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?