11.05.2021 /

Na co zwracać uwagę podczas wyboru mieszkania?

Dla większości osób decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w całym życiu. Nic dziwnego, że klienci firm deweloperskich tak skrupulatnie sprawdzają wszystkie istotne kwestie, które mogłyby wpłynąć na całą procedurę. W końcu chodzi o ich przyszłość.

Biorąc pod uwagę to, jak istotny jest wybór konkretnego lokalu, warto pokrótce przedstawić kilka spraw, obok których pod żadnym pozorem nie może przejść obojętnie. Bez względu na to, czy ma być to pierwszy lokal czy któryś z kolei.

Nowe mieszkanie od dewelopera – co sprawdzić?

Choć rynek wtórny jest bardzo rozbudowany, w niniejszym tekście zajmiemy się wyłącznie nieruchomościami z rynku pierwotnego. To one pozostawiają nam bowiem najwięcej swobody podczas wyboru układu pomieszczeń, a także przyszłego wystroju. Na co więc zwrócić uwagę przed wyborem najlepszego mieszkania?

  • Wydaje się to oczywiste, jednak nie wszyscy wiedzą, za co warto płacić, a za co nie. Oczywistym jest, że mieszkania w centrum będą droższe, czy jednak zawsze trzeba się na nich skupiać? W przypadku dalszych lokalizacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a jeśli są one odpowiednie skomunikowane z centrum, nie tracimy wcale dostępu do najważniejszych korzyści życia w mieście.
  • No właśnie – nie zawsze miejsca położone najbliżej centrum okażą się tymi optymalnymi. Przeanalizować trzeba przede wszystkim połączenie komunikacyjne, odległość od miejsca pracy, dostęp do oferty kulturalnej, edukacyjnej i medycznej, a także okolicę – czy jest ładnie, spokojnie i bezpiecznie. Należy przy tym pamiętać, że sytuacja z czasem może się zmienić. Nowe osiedla, sklepy bądź inne inwestycje potrafią całkowicie odmienić okolicę, dlatego lepiej sprawdzić wcześniej plany rozbudowy miejsca, w którym planujemy mieszkać.
  • Pod uwagę trzeba wziąć metraż i rozkład pomieszczeń. Dobrze byłoby znać maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać (lub zaciągnąć w banku) na zakup mieszkania deweloperskiego. Taka informacja ułatwi nam przeglądanie wszystkich dostępnych ofert rynkowych. Coraz więcej osób zwraca uwagę również na sposób wykonania budynku i samego mieszkania. Mowa tu o użytych technologiach i materiałach budowlanych. Liczy się ekologia oraz energooszczędność.

Kupujesz od dewelopera? Sprawdź go!

Nawet wówczas, gdy w końcu znajdziemy mieszkanie marzeń, nie możemy uznać, że sprawa została załatwiona. Ogromne znaczenie ma też wybór samego dewelopera, od którego kupimy nieruchomość.

Z tego powodu należy upewnić się co do legalności jego działania, jakości wykonywanych usług (np. na podstawie oceny wcześniejszych inwestycji), oferty, jak również opinii wystawianych przez innych klientów. Uzbrojeni w taką ilość informacji będziemy w stanie podjąć ostateczną, słuszną decyzję. Niezależnie od tego, jakie były nasze plany na początku. Następnie pozostanie nam już tylko czekać na to, aż do naszego mieszkania będziemy mogli się w końcu wprowadzić.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?