wnętrze w stylu PRL
18.06.2019 /

Moda PRL we wnętrzach

Meble z czasów PRL przeżywają drugą młodość. O tym, dlaczego znowu są niezwykle popularne i doceniane przez Polaków, piszemy poniżej. Warto zwrócić uwagę, że meblościanki, funkcjonalne regały, komody, taborety i fotele znajdują dzisiaj swoje miejsce nie tylko we wnętrzach klasycznych. Stają się bardzo często głównym elementem wyposażenia i doskonałą dekoracją również w przestrzeniach nowoczesnych.

Wielki powrót funkcjonalności

Aranżacja wnętrza to dzisiaj istny wehikuł czasu. Współcześni projektanci wnętrz stawiają na praktyczne rozwiązania i to dlatego moda PRL powraca w wielkim stylu. W mieszkaniach dwudziesto, trzydziestolatków nie brakuje mebli masywnych, ale o prostej linii. Te z okresu PRL charakteryzują się za to niewielkimi nóżkami, które nadają całości lekkości. Meble z dawnych lat doceniane są przede wszystkim nie tylko za dobrą jakość wykonania i prosty design, który pasuje do niemalże każdego stylu. To przede wszystkim praktyczna forma, która pozwala na optymalny komfort przechowywania niezbędnych sprzętów domowego użytku.

wnętrze w stylu PRL

Moda na PRL, czyli jaka?

Fotele Chierowskiego to absolutny hit. Czy wiecie, że w czasach, w których był produkowany, został sprzedany w ilości ponad 1 miliona sztuk? Dzisiaj zdobycie takiego fotela to nie lada wyzwanie, a ceny oryginalnego modelu w dobrym stanie bardzo często przewyższają koszt nabycia nowiutkiego fotela prosto z salonu. Chodzi jednak o unikalny design – tapicerowane siedzisko, drewniane oparcie i charakterystyczne nóżki są nie do podrobienia.
Podobnym zainteresowaniem cieszy się dzisiaj prosty stolik kawowy na wąskich nóżkach, komody z przesuwnymi drzwiczkami czy meblościanki z częścią półek i szuflad, które jeszcze kilkanaście lat temu masowo były wymieniane na meble z Zachodu. Dzisiaj są poszukiwane przez miłośników sztuki PRL i kosztują krocie.
Należy podkreślić, że moda na urządzanie wnętrz w stylu PRL dotyczy nie tylko mebli. To także dodatki, na przykład w formie lamp stojących, żyrandoli, wazonów i tzw. durnostojek. To także elementy aranżacji wnętrz, takie jak tapety czy kolory ścian. W stylu PRL jest kolor oliwkowy, beżowy, czarny. Bardzo często elementy z minionej epoki łączy się z naturalnym drewnem czy rozbiórkową cegłą.

Meble z drugiej ręki

Wyposażenie wnętrz rodem z PRL doceniają również ci, którzy wzbraniają się przed konsumpcjonizmem. Coraz więcej z nas nie chce inwestować w nowe meble prosto z salonu, jeśli te wysłużone nadają się jeszcze do użytkowania. Współcześni producenci stawiają zresztą bardzo często na nowoczesne, wyszukane formy, ale zapominają o jakości. Komody i meblościanki, z których korzystały nasze babcie, nadają się za to doskonale, by służyć przez kolejne lata i kolejnym pokoleniom. Ich jakość jest niezawodna. Meble PRL najczęściej wykonane są z naturalnego drewna, dekorowane trwałym fornirem. Nadgryzione zębem czasu udaje się je w prosty sposób odnowić, by znowu stały się perełką w przytulnym mieszkaniu.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?