09.12.2021 /

Mieszkanie w bloku – które piętro wybrać?

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zapewniają dostęp do niezwykle komfortowych lokali, które są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów biur deweloperskich. Buduje się ich bardzo dużo – powstają zarówno w centrum Warszawy, na obrzeżach, jak i w regionach pod miastem. Podczas ich wyboru, poza metrażem i układem pomieszczeń, warto wziąć uwagę także usytuowanie.

To, na którym pierwsze się znajdują, może bowiem w znaczący sposób wpłynąć na komfort codziennego życia. Z tego powodu trzeba rozważyć najpopularniejsze opcje i wskazać, dla kogo okażą się najlepszym rozwiązaniem.

Mieszkania na parterze – kiedy warto?

Jak pokazuje praktyka, na tego typu lokale decydują się przede wszystkim osoby starsze, a także rodziny z dziećmi. Uwalniają one od wspinania się po schodach (lub czekania na windę), co oczywiście ułatwia i przyspiesza do nich dostęp.

Co równie istotne, tego typu mieszkania w nowoczesnych blokach bardzo często są wyposażane w niewielkie ogródki. Własny teren zielony to z pewnością spory atut, obok którego trudno przejść obojętnie.

Czy mieszkania na parterze są bardziej narażone na kradzieże i włamania? To zależy od samego osiedla. Jeśli deweloper zamontował ogrodzenie, monitoring oraz wzmacniane drzwi, nie ma się czego obawiać. Dodatkową ochronę stanowić będzie całodobowa ochrona. Pewną wadą tych lokali jest nieco mniejsza prywatność, choć z tym również można sobie radzić (np. poprzez zakup odpowiednich zasłon lub rolet).

Mieszkania na pierwszym i drugim piętrze – alternatywa dla osób z lękiem wysokości?

W niektórych budynkach parter zostaje zagospodarowany na schowki, klatki bądź lokale usługowe, przez co klienci biur deweloperskich muszą zadowolić się mieszkaniami umieszczonymi nieco wyżej.

Po stronie ich zalet z pewnością należy zaliczyć pewne „odizolowanie” od otoczenia – wpływa to na wyższym poziom bezpieczeństwa i prywatności. Pierwsze i drugie piętro nie powinno męczyć, okaże się też świetnym wyborem dla osób, które boją się wysokości. W ich przypadku, jeśli lokal znajduje się zbyt wysoko, każde wyjście na balkon lub taras będzie wiązało się z ciężkim przeżyciem. Nawet spojrzenie przez okno może stanowić problem. Warto mieć to na uwadze podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – za i przeciw

Tym razem przechodzimy na samą górę. Ta lokalizacja zagwarantuje świetne widoki i brak sąsiadów nad głową. Te dwa czynniki dla wielu osób mogą być decydujące, choć dobrze byłoby wspomnieć jeszcze o innych zaletach.

Mowa tu między innymi o świetnym doświetleniu pomieszczeń, jak również o tarasie, który często zastępuje balkon. Co więcej, mieszkania na ostatnim piętrze niekiedy są dwupoziomowe, dzięki czemu gwarantują swobodę aranżacyjną.

Wady? Wyższa cena i wysokość, która może okazać się problemem nie tylko dla osób lękających się tego typu miejsc. Gdy bowiem dojdzie do awarii windy, mieszkańcy są zmuszeni do wspinaczki. Na szczęście zdarzenia te nie są zbyt częste w nowych blokach.

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto więc dokładnie je przeanalizować i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?