12.03.2024 /

Mieszkanie przyjazne zwierzętom – Jak urządzić?

Stworzenie przestrzeni mieszkalnej, która jest równocześnie stylowa, funkcjonalna i przyjazna dla zwierząt domowych, może wydawać się trudne. Jednak z naszą pomocą takie nie jest! W tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić mieszkanie, aby było bezpieczne i komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i Twoich czworonożnych przyjaciół.

Zrozumienie potrzeb Twojego zwierzaka

Każde zwierzę jest inne i ma swoje unikalne potrzeby, które należy uwzględnić podczas urządzania mieszkania. Zacznijmy od dedykowanej przestrzeni. Zwierzęta potrzebują własnej przestrzeni, gdzie mogą odpoczywać, bawić się i czuć się bezpiecznie. Może to być specjalny kącik z legowiskiem, matą lub drapakiem dla kota. Ważne, aby ta strefa była umiejscowiona w cichej i spokojnej części domu. Warto również pamiętać o potrzebie dostosowania tej przestrzeni do aktywności zwierzęcia. Różne zwierzęta mają różny poziom energii i różne potrzeby ruchowe. W przypadku aktywnych psów ważne będzie zapewnienie miejsca do zabawy, podczas gdy koty z pewnością docenią półki i miejsca na wysokości, z których będą mogły obserwować otoczenie.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli to możliwe, zapewnij zwierzęciu dostęp do balkonu lub bezpiecznego okna, przez które może obserwować otoczenie i uzyska dostęp do świeżego powietrza. Zadbaj również o wyposażenie mieszkania w łatwe do czyszczenia materiały. Zwierzęta mogą przynosić brud i sierść, dlatego ważne jest, żeby w mieszkaniu przeważały materiały, które są łatwe do utrzymania w czystości, takie jak wykładziny zmywalne czy meble z odpornych na zabrudzenia tkanin.

Wybór materiałów

Wspomnieliśmy już o aspekcie utrzymania powierzchni w czystości. Na tym jednak kwestie wyboru materiałów do mieszkania przyjaznego zwierzętom się nie kończą. Materiały, z których wykonane są meble, podłogi, a nawet dekoracje, powinny być nie tylko łatwe do utrzymania w czystości, ale przede wszystkim bezpieczne i trwałe. Co to oznacza?

Właściciele psów powinni zainwestować w podłogi odporne na zarysowania, co przekłada się na unikanie miękkiego drewna, które łatwo ulega zarysowaniom oraz innych systemów wykończeniowych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w kontakcie z psimi łapami. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku tzw. podłogi twarde. Decydując się na dywany, dywaniki czy maty podłogowe należy wybrać te, które można łatwo wyczyścić lub wyprać. Rynek akcesoriów domowych oferuje dywany zaprojektowane specjalnie z myślą o domach ze zwierzętami, które są odporne na plamy i łatwe do utrzymania w czystości.

Do domu, w którym zamieszkają szczenięta lub kocięta, warto wybrać meble i dekoracje odporne na zgryzanie. To wiąże się z unikaniem elementów drewnianych, jak również akcesoriów wykonanych z plastiku czy innych tworzyw sztucznych. Pamiętaj, tworzenie mieszkania przyjaznego dla zwierząt to proces, który wymaga obserwacji i reagowania na zachowania i manifestowane preferencje naszych czworonogów. Należy przy tym zachować elastyczność, ponieważ potrzeby zwierząt – tak jak nas ludzi – zmieniają się w czasie, co może wymagać wprowadzania zmian do organizacji Waszej wspólnej przestrzeni.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?