fbpx

Mieszkanie na parterze – plusy i minusy

Mieszkania na parterze przez niektórych odrzucane są już na wstępie i uznawane za produkt „drugiej kategorii”. Czas obalić ten mit! Okazuje się, że nieruchomość położona na parterowej kondygnacji również może mieć sporo walorów. Przedstawiamy zalety takich mieszkań, ale wspominamy też o wadach. Pamiętajmy, że to inwestor powinien podjąć racjonalną, przede wszystkim własną decyzję, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Zalety mieszkania na parterze

O ile jeszcze do niedawna mieszkania na parterze rzeczywiście spotykały się z najmniejszym zainteresowaniem klientów, tak dzisiaj zauważa się trend wręcz odwrotny. Polacy zaczynają doceniać takie nieruchomości, a wpływ na to ma co najmniej kilka czynników. Poznajcie je już teraz.

Niższa cena

Większość deweloperów nadal uzależnia cenę mieszkania od kondygnacji i to właśnie te parterowe są najtańsze. Różnica w cenie wynosi średnio nawet kilkanaście procent, a zaoszczędzone pieniądze inwestor może przeznaczyć na zakup mieszkania o większym metrażu.

Dostęp do terenów zielonych

Nawet w centrum miasta i na osiedlu blokowisk można cieszyć się dzisiaj własnym ogrodem. Kawałek zieleni jest zastępstwem za niewielki balkon i trzeba przyznać, że wykazuje nad nim ogromną przewagę. Deweloperzy, którzy oferują nieruchomości zgodnie z nowoczesnym nurtem budownictwa, właśnie tak projektują inwestycje, by mieszkania na parterze miały prywatny dostęp do chociaż niewielkiej przestrzeni zielonej na świeżym powietrzu.

Komfort dostępu do mieszkania

Nie ma wątpliwości, że przewaga mieszkań parterowych nad tymi, które znajdują się na wyższych kondygnacjach, dotyczy komfortowego dostępu. Cenią sobie tę opcję nie tylko seniorzy, którzy nie muszą korzystać ze schodów czy zatłoczonej windy, ale też rodziny z małymi dziećmi.

Wygoda codziennego użytkowania mieszkania parterowego dotyczy także wnoszenia zakupów czy przedmiotów ciężkich, ale także okresów remontowych.

mieszkanie na parterze

Wady o mieszkaniach na parterze

Przez lata mieszkania na parterze traktowane były nieco po macoszemu. Doszło do tego, że deweloperzy całkowicie z nich rezygnowali, a na parterowej kondygnacji budynków planowali na przykład powierzchnie handlowo-usługowe. Dzisiaj, kiedy nieruchomości na najniższym piętrze znowu cieszą się uznaniem, wady, które wcześniej prowadziły do rezygnacji z takich mieszkań, stają się mitami, które skutecznie są obalane. Sprawdźcie sami.

Brak prywatności

Wiele zależy od projektu budynku mieszkalnego i usytuowania nieruchomości na parterze. Deweloperzy, którzy biorą pod uwagę aspekt prywatności, planują takie powierzchnie z dala od ulicy albo na znacznym podwyższeniu. Na nowoczesnych osiedlach nie zobaczymy już okien, które znajdują się na wysokości głowy przechodniów, a jeśli tak jest, to przeważnie od ciekawskich oddziela je spory ogródek albo wyższe ogrodzenie. Okazuje się, że konieczność zakładania rolet bądź grubych zasłon nie jest już priorytetem.

Większe zagrożenie włamaniem

Statystyki jasno wskazują, że nie istnieje związek pomiędzy częstotliwością kradzieży a kondygnacją, na jakiej znajduje się nieruchomość. Co więcej, deweloperzy zabezpieczają mieszkania parterowe oknami zamykanymi na klucz, czujnikami magnetycznymi czy zewnętrznymi roletami antywłamaniowymi. Standardem jest dzisiaj także system alarmowy, który jest skutecznym odstraszaczem.

Perspektywa słabych widoków

Okazałej panoramy miasta nie mogą oglądać nie tylko właściciele mieszkań parterowych. Podobny widok czeka również tych, których nieruchomości znajdują się na kilku kolejnych kondygnacjach. Pamiętajmy także, że dalekie widoki z okna wcale nie muszą być urzekające, a mieszkanie parterowe nierzadko pozwala wręcz uniknąć tych przykrych. Co więcej, większość mieszkań na parterze gwarantuje dzisiaj dostęp do prywatnego ogródka, który daje możliwość dowolnej aranżacji i namiastkę rozległych terenów zielonych.

Niższa temperatura w mieszkaniu

Panuje przeświadczenie, że w mieszkaniach parterowych jest chłodniej, a winą obarcza się przede wszystkim  podłogę. Aby wyeliminować to ryzyko, najlepsi deweloperzy stawiają dzisiaj na jakościowe docieplenie budynku właśnie w partiach parterowych. I chociaż niektórzy twierdzą, że mieszkania na parterze nadal są chłodniejsze, bo nie dociera do nich tak dużo naturalnych promieni słońca, to warto wziąć pod uwagę sezon letni, w którym taka nieruchomość daje przecież komfortowy azyl w odpowiedniej temperaturze.

Jak widać, ogólne przekonanie o gorszej jakości mieszkań parterowych nie jest słuszne. Poziom „0” również może stworzyć komfortowe warunki do mieszkania. Każda decyzja o wyborze nieruchomości musi być jednak zawsze podejmowana indywidualnie!

 

 


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!