dziecko w mieszkaniu na bujawce
09.10.2019 /

Mieszkanie dostosowane dla dzieci

Mieszkanie rodziny z dzieckiem musi spełniać co najmniej kilka warunków. Przede wszystkim musi być praktyczne, komfortowe i dawać optymalną przestrzeń. Co więcej, jego wykończenie oraz umeblowanie mają być bezpieczne. Przedstawiamy idealne „cztery kąty”, w których czas mają spędzać nie tylko dorośli.

Układ mieszkania

Najlepiej, jeśli przestrzeń mieszkalna zachęca do spędzania w nim czasu, ale ma też znaczenie dla budowania rodzinnych więzi. To właśnie dlatego rodziny wybierają przede wszystkim mieszkania co najmniej 3 pokojowe, których metraż nie jest mniejszy niż 50 metrów kwadratowych. Kuchnia jest połączona z salonem, by rodzice zawsze mogli widzieć swoje pociechy, nawet podczas spełniania domowych obowiązków. Pokój malucha znajduje się zaś w niedalekiej odległości od sypialni rodziców – trzeba mieć na uwadze, że przez pierwsze lata życia dziecka jego rodzice raczej nie prześpią całej nocy. Projektanci wskazują także, że w doskonałym układzie toaleta jest oddzielona od pomieszczenia kąpielowego, by mieszkańcy zawsze mieli dostęp do tych przestrzeni.
Dużą uwagę skupia się na pokoju dziecięcym, ponieważ ten ma łączyć w sobie 3 funkcje: ma być kącikiem zabaw, strefą relaksu oraz praktyczną przestrzenią do codziennej aktywności, a później nauki. Pamiętajmy, że pokój dziecka nie jest zazwyczaj duży, ma średnio 10 metrów kwadratowych, więc sprostanie wszystkim potrzebom wcale nie jest łatwe. Tym bardziej że coraz większą uwagę zwraca się także na design tego pomieszczenia.

dziecko w mieszkaniu na bujawce

Komfortowe wykończenie

Energia i pomysły dzieci nierzadko zaskakują dorosłych. Dobrze jest więc dostosować elementy wykończenia w taki sposób, by generalny remont nieruchomości nie musiał odbywać się z dużą częstotliwością. Należy wybierać materiały najlepszej jakości, bezpieczne dla dzieci (najlepiej ekologiczne), ale też takie, które nie ulegną zniszczeniu. Rodziny stawiają więc na łatwo zmywalne farby ścienne czy tapety oraz antypoślizgową posadzkę. Wykończenie ma być odporne na zarysowania, pęknięcia, być łatwe w utrzymaniu czystości. Lepiej wybierać gładkie struktury aniżeli te, w których szybko będzie zbierać się brud.

Wyposażenie dostosowane do potrzeb małego dziecka

Warto, by poszczególne elementy mieszkania pozwalały dziecku na samodzielne funkcjonowanie, co wpływa na rozwój malucha, jego komfortową aktywność jako członka rodziny oraz radość z możliwości korzystania z wszelkich udogodnień. To dlatego rodzice dbają o to, by tuż obok umywalki stała specjalna podstawka, przy schodach zamontowana była poręcz, a klamki w drzwiach były zamontowane na odpowiedniej wysokości.
Priorytetem jest także bezpieczeństwo. Warto zabezpieczyć okna przed ich otwieraniem przez najmłodszych mieszkańców. Drzwi montowane powinny być do wewnątrz pomieszczeń, a na ostrych krawędziach mebli trzeba zamontować elementy ochronne. Przy schodach można zastosować specjalną bramkę. Rodzice powinni również pomyśleć o schowku na produkty niebezpieczne dla maluchów, ale które jednak są niezbędne w mieszkaniu, to na przykład środki czystości.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb najmłodszych nie jest proste, ale przy racjonalnym zaplanowaniu udaje się stworzyć przestrzeń idealne mieszkanie dla rodziny, a przy tym zachować jeszcze estetykę wszystkich wnętrz. Producenci oferują nam dzisiaj mnóstwo rozwiązań, które wpływają na komfort codziennej aktywności we własnym „M” oraz bezpieczeństwo, a jednocześnie są zgodne z najnowszymi trendami mody.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?