21.12.2023 /

Mieszkanie dla pary – jakie wybrać?

Planujesz przeprowadzkę ze swoim partnerem/partnerką i poszukujecie idealnego mieszkania? Zastanawiacie się, jaki metraż powinno mieć mieszkanie dla pary i co musi się w nim znaleźć, aby życie w danym lokalu było komfortowe? Zobaczmy, na co zwracać uwagę podczas wyboru mieszkania dla pary.

Mieszkanie dla pary – kupno czy wynajem?

Pierwszą decyzją, jaką musicie wspólnie podjąć, jest wybór: kupujecie mieszkanie czy stawiacie na wynajem. Własne mieszkanie to poważna inwestycja, dlatego taka decyzja powinna być przemyślana. Musicie wziąć pod uwagę, na jakim etapie związku jesteście i czy jest to już czas, w którym warto planować przyszłość na wiele lat. Oczywiście pierwsze rozwiązanie jest trudniejsze do zrealizowania także ze względu na finanse. To właśnie przez  wysokie ceny mieszkań młodzi ludzie często na początek decydują się na wynajem. Oczywiście są pary, które wybierają wzięcie kredytu hipotecznego na wiele lat i zakup mieszkania na własność. Musi to być jednak wspólna decyzja, którą warto dokładnie przedyskutować.

Lokalizacja i metraż

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Rozważcie wspólnie, czy wolicie mieszkać w centrum miasta, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, czy może na spokojnych przedmieściach z dostępem do terenów zielonych. Lokalizacja ma wpływ na styl życia i codzienne wygody, więc warto zastanowić się, co dla Was jest priorytetem.

Bardzo ważny jest też metraż lokalu. Single nie muszą martwić się tym, że w kawalerce będzie im zbyt ciasno, ale czy jest to odpowiednia opcja dla dwóch osób? Metraż kawalerki wynosi zazwyczaj do 35 m2, co może stanowić zbyt małą przestrzeń dla pary, zwłaszcza gdy każdy z partnerów lubi od czasu do czasu pobyć w samotności. Co więcej, kawalerka będzie zbyt mała także w przypadku, gdy para planuje powiększenie rodziny. W takiej sytuacji lepszą opcją będzie mieszkanie dwupokojowe lub trzypokojowe o metrażu od 40m2 w górę.

Styl życia i planowanie przyszłości

Podczas wyboru mieszkania warto rozważyć, czy ma to być Wasze miejsce na stałe, czy tylko lokum tymczasowe. Pamiętajcie, że planowanie przyszłości powinno obejmować między innymi rozwój Waszych karier zawodowych i możliwość ewentualnej przeprowadzki w celach zarobkowych. Należy wziąć pod uwagę także plany, dotyczące potomstwa, ponieważ może to zaważyć na doborze lokalizacji, np. czy mieszkanie powinno znajdować się w pobliżu przedszkola, szkoły itp.

Na wybór mieszkania dla pary zazwyczaj ma wpływ też styl życia. Osoby aktywne chętniej wybierają lokale, znajdujące się w pobliżu siłowni czy klubu fitness. Z drugiej strony para, która ceni sobie spokój i bliskość natury, będzie poszukiwać mieszkania na uboczu, z dala od miejskiego hałasu.

Decydowanie o wspólnym gnieździe wymaga zrozumienia i uwzględnienia różnorodnych aspektów, od preferencji estetycznych po praktyczne potrzeby. Wybór mieszkania z partnerem lub partnerką może więc nie być łatwym zadaniem i na pewno wymaga odpowiedzialnego podejścia.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?