fbpx

Kupujesz mieszkanie na kredyt? Oto, co musisz wiedzieć

Finansowanie zakupu mieszkania poprzez kredyt hipoteczny jest praktyką bardzo częstą. Decydują się na nią zarówno osoby, które marzą o swojej pierwszej nieruchomości, jak i inwestujący w lokale pod wynajem. Za każdym razem do całej procedury trzeba się odpowiednio przygotować.

Bez tego może ona okazać się znacznie bardziej skomplikowana. Zarówno pod względem proceduralnym, jak i spłaty zaciągniętego zobowiązania. Mówiąc krótko, zaciągnięcie kredytu bez należytego planu wiązać się będzie ze znacznie większym obciążeniem, niż jesteś w stanie przyjąć. O czym więc pamiętać, żeby uniknąć tego typu sytuacji?

Zastanów się nad swoimi możliwościami finansowymi

Kredyt należy zaciągać tylko wtedy, gdy jego spłata nie wpłynie negatywnie na finanse. Wydaje się to oczywiste, jednak nie wszyscy podchodzą do tego w ten sposób. Klienci banków często zbyt optymistycznie oceniają swoje finanse, przez co po pewnym czasie kolejne raty rujnują ich budżety.

Sprawia to, że przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest dokładnie obliczyć obecne wydatki i sprawdzić, czy spłata kredytu nadal jest możliwa. Pod uwagę trzeba wziąć również własną sytuację zawodową oraz wszelkie zmienne, które są niezależne od Twoich działań (np. stopy procentowe).

Do tego dochodzi oczywiście zdolność kredytowa. Zależy ona od wielu czynników i każdy bank korzysta z własnych metod jej obliczania. W większości przypadków można jednak wskazać kilka kwestii, które mają szczególne znaczenie.

  • Na najlepszą ocenę mogą liczyć oczywiście osoby zatrudnione na bezterminową umowę o pracę, choć kredyty przyznawane są również pracującym na bazie umów cywilnoprawnych.
  • Zobowiązania finansowe. Bank bierze pod uwagę niemal wszystko – inne kredyty, karty kredytowe, raty, debety. Jeśli będzie tego za dużo, ocena kredytowa może uniemożliwić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.
  • Zarobki i wydatki. Dla banku ważne jest to, jakim dysponujesz budżetem i w jaki sposób nim zarządzasz. Z tego względu analizowane są też wyciągi z konta.

Do tego wszystkiego dochodzi szereg innych, równie istotnych kwestii, o których także trzeba pamiętać. Mowa tu na przykład o wysokości finansowania i okresie spłaty.

Mieszkanie na kredyt z doradcą finansowym

Poza zdolnością do spłaty zobowiązania, pod uwagę warto wziąć również ewentualne prowizje, opłaty dodatkowe i formalności prawne, które często sprawiają ogromne trudności.

Żeby ich uniknąć, dobrze jest rozważyć współpracę ze specjalistami, czyli doradcami kredytowymi, którzy przeprowadzą Cię przez całą procedurę. Pomogą w wyborze najlepszej oferty i skompletowaniu niezbędnych dokumentów, zagwarantują także niezbędne wsparcie podczas negocjacji z bankiem. Możesz liczyć ponadto na wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii prawnych oraz dokładną analizę umowy.

Wszystko to sprawi, że weźmiesz kredyt na korzystnych warunkach, bez obawy o przykre niespodzianki, które mogłyby dać o sobie znać już podczas spłaty. Gdzie szukać takich doradców? Na przykład u dewelopera! Zapewni on kontakt z uznanymi doradcami, cieszącymi się zaufaniem i dobrą oceną klientów.


Partnerzy

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania - zapraszamy do kontaktu!