
Kupno mieszkań przez cudzoziemców
Każdego roku wzrasta liczba nieruchomości, które na terenie naszego kraju są nabywane przez cudzoziemców. „Boom” na rynku mieszkaniowym trwa, a rynek deweloperskim jest w ciągłym rozwoju. Co roku obcokrajowcy nabywają średnio o 1 tysiąc mieszkań więcej. Głównie są to mieszkania w Warszawie.
Kto chce mieszkać w Polsce?
Co czwarte mieszkanie nabyte przez cudzoziemca, stało się własnością obywatela Ukrainy. Wynika to głównie z tego, że to właśnie ci obcokrajowcy przybywają do nas masowo. Wylicza się, że w celach zarobkowych tylko w ciągu ostatnich kilku lat przyjechało na teren Polski nawet 3 miliony naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nieruchomości nad Wisłą cieszą się też ogromną popularnością wśród Niemców oraz Brytyjczyków, Białorusinów i Francuzów. Oprócz stolicy wybierane są przeważnie zachodnie rejony naszego kraju. Najwięcej mieszkać sprzedano cudzoziemcom w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu oraz w Poznaniu.

Dane MSWiA
W 2018 roku cudzoziemcy kupili dokładnie 7043 mieszkań na terenie Polski. Ich łączna powierzchnia to 426,2 tysięcy metrów kwadratowych. Wynika z tego, że średnia wielkość takiej nieruchomości to 60,5 metrów kwadratowych. Okazuje się więc, że obcokrajowcy nabywają mieszkania nieco większe aniżeli statystyczny Polak. Każdego roku zwiększa się nie tylko liczba nieruchomości kupowanych przez obywateli innych krajów aniżeli Polska, ale również ich wielkość oraz standard.
Największym powodzeniem cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego, o podwyższonym standardzie. Obcokrajowcy kupują najczęściej w dobrych lokalizacjach, w centrach miast.
Należy wziąć pod uwagę, że dane publikowane przez MSWiA dotyczą jedynie nieruchomości z prawem własności. Nie zostały w nich uwzględnione mieszkania własnościowe spółdzielcze.
Potrzeby nabywców
Cel kupowania mieszkań w naszym kraju jest inny, jeśli pod uwagę weźmiemy różne narodowości. Obywatele Ukrainy kupują nieruchomości, by w nich mieszkać. Większość z tych, którzy przybyli do Polski w celach zarobkowych, planuje pozostać nad Wisłą, by tutaj prowadzić nowe, lepsze życie.
Zupełnie inny cel mają Niemcy czy Francuzi. Ci kupują mieszkania w Polsce głównie w celach inwestycyjnych. W tej grupie nabywców najwięcej jest takich inwestorów, dla których nieruchomość ma być środkiem do pomnażania własnych oszczędności. Mieszkania są przez nich nabywane w celu ich wynajmowania.
Prognozy na przyszłość
Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że wzrastający trend zainteresowania polskimi mieszkaniami przez obcokrajowców będzie utrzymywał się stale. Polska cieszy się uznaniem, nie tylko patrząc na jej położenie terytorialne na mapie całej Europy. Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, gospodarka nie zwalnia, a największe miasta przeżywają wzmożony rozwój. Warto zaznaczyć, że potencjał naszego kraju dostrzegają też zagraniczne firmy, których celem jest otworzenie siedziby czy oddziałów swojej działalności właśnie u nas.
Mieszkania w Polsce nadal można nabyć w atrakcyjnej cenie, porównując na przykład rynek nieruchomości w zachodniej Europie. Jednocześnie utrzymują wysoki standard, a deweloperzy oferują dzisiaj ich najwyższą, światową jakość.