biały kolor w kuchni
28.11.2019 /

Kolor biały we wnętrzach

Kolor biały jest na topie od wielu sezonów, jeśli pod uwagę weźmiemy aranżacje wnętrz prywatnych mieszkań. Światowi projektanci dyktują kolejne trendy, w których zawsze króluje właśnie ta barwa. Wszystko dlatego, że jest ponadczasowa, pasuje do każdego wystroju i stylu. Wbrew pozorom jest również praktyczna. Więcej o zaletach koloru białego przeczytacie w poniższym tekście.

Dlaczego warto postawić na biel we wnętrzach?

Białe wnętrza są jasne, świeże, eleganckie, a cała przestrzeń optycznie się powiększa. Kolor biały jest podstawą stylu skandynawskiego, ale też tego współczesnego. Tworzy doskonałe kompozycje, jeśli spojrzymy nie tylko na praktyczne łazienki czy kuchnie, ale też wszystkie inne pomieszczenia domów.
Okazuje się, że dobrana do wystroju wnętrz barwa, wpływa na nastrój osób, które przebywają w danej przestrzeni. Zgodnie z tymi założeniami, biel kojarzy się z czystością, co sprawia, że domownicy lepiej się odprężają i stają się spokojniejsi. Co więcej, biel nie rozprasza, ma pozytywny wpływ na koncentrację, daje ukojenie. Można z nią jednak przesadzić – jeśli aranżacja nie zakłada chociaż minimalnych dodatków kolorystycznych, przebywanie w tylko białej przestrzeni może prowadzić do uczucia pustki oraz samotności.

Aby biel nie była nudna

Rzeczywiście, wnętrze wystylizowane tylko na biało, może wydawać się nazbyt sterylne, surowe, a przede wszystkim nudne. Właśnie dlatego dobrze jest urozmaicić je innym akcentem kolorystycznym. Dzięki temu cała aranżacja wpisze się również w konkretny nurt. Dzisiaj modne są dekoracje w złocie, miedzi, czerni, szarości i te sprawdzą się idealnie w stylu loftowym, skandynawskim, ale też glamour. Biel świetnie współgra również z beżami i brązem, jeśli stawiamy na klasykę albo przytulny styl retro.

Kolor biały udaje się także ciekawie wyeksponować różnymi strukturami. Dla stylu nowoczesnego typowe są elementy wyposażenia wnętrz na wysoki połysk, dla modernistycznego nieco bardziej surowe i matowe. Dzisiaj hit stanowią również rozmaite formy geometryczne oraz struktury 3D. Wystarczy niewielki dekor, który sprawi, że przestrzeń zostanie ożywiona. Pamiętajmy, że w bieli skąpane mogą być nie tylko ściany poszczególnych pomieszczeń, ale także wszelkie komponenty, w tym meble, które wpływają na komfort codziennego mieszkania.

Neutralna funkcjonalność bieli we wnętrzach

Nie ma wątpliwości, że kolor biały jest wybierany najczęściej i to nie tylko przez osoby, które nie są na tyle odważne, by w aranżacji użyć intensywnych motywów kolorystycznych. Najczęściej są to świadome wybory podyktowane chęcią stworzenia w pełni komfortowej przestrzeni o optymalnej funkcjonalności.

Okazuje się, że kolor biały nie tylko kojarzy się z czystością, ale rzeczywiście udaje się ją zachować. Na białych meblach o wiele mniej zauważalny jest na przykład kurz, aniżeli na tych ciemnych. Warto jednak wybierać białe materiały wykończeniowe oraz pozostałe elementy wyposażenia wnętrz najlepszej jakości. Białe ściany powinny być zmywalne i raczej o gładkiej strukturze. Ta sam zasada dotyczy mebli.

Biel jest doskonałym wyborem, by stworzyć podstawę klimatu, jaki chce się uzyskać w danym pomieszczeniu. Stanowi idealną bazę każdego stylu, który uwydatnić można łatwymi do zmiany dodatkami. Dzięki temu, wraz ze zmieniającą się modą, udaje się dokonywać prostych metamorfoz mieszkania.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?