mieszkania polaków
05.04.2019 /

Jakie mieszkania wybierają Polacy?

Chociaż ceny nieruchomości w Polsce nadal rosną, to Polacy wykazują coraz większe zainteresowanie w kwestii ich nabywania. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nasze społeczeństwo w końcu zaczyna się wzbogacać. Wreszcie mamy też świadomość konieczności posiadania własnego mieszkania, by w pełni móc zaspokajać swoje podstawowe potrzeby codziennego funkcjonowania.

Nie da się ukryć, że sporą rolę odgrywają tutaj również deweloperzy, którzy starają się spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Dzisiaj większość nieruchomości na rynku pierwotnym to nowoczesne przestrzenie, zgodne ze światowymi trendami.
Jakie mieszkania cieszą się dzisiaj największą popularnością? Na co Polacy zwracają uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej? Jakie są prognozy na przyszłość dla rynku nieruchomości w naszym kraju? Sprawdźcie poniżej.

Mieszkania 2 pokojowe najczęściej wybierane

Trzeba przyznać, że ten trend nie zmienia się od lat. Nadal szukamy przede wszystkim mieszkań 2 pokojowych o metrażu w przedziale 35-60 metrów kwadratowych. O ile jeszcze do niedawna największym powodzeniem cieszyły się nieruchomości na wyższych kondygnacjach, tak dzisiaj zaczynamy doceniać mieszkania parterowe. Głównie dlatego, że najczęściej przynależne są do nich niewielkie ogródki, które w miastach dają chociaż namiastkę spędzania czasu na łonie natury.

mieszkania polaków

Lokalizacja mieszkania ma znaczenie

Coraz większą popularnością cieszą się nieruchomości na obrzeżach miast. Wpływ na to ma co najmniej kilka czynników. Po pierwsze takie inwestycje są tańsze, po drugie świetna infrastruktura miast pozwala cieszyć się dogodnością w kwestii dojazdów do centrum czy możliwością omijania korków. Warto wziąć też pod uwagę, że w centrach miast brakuje już terenów inwestycyjnych, więc deweloperzy stawiają na świetnie zorganizowane obrzeża.

Rynek pierwotny czy wtórny?

55% osób, które podjęły decyzję o kupnie mieszkania, rozglądają się raczej za tymi, które dostępne są na rynku pierwotnym. To dlatego, że takie nieruchomości są nieco tańsze, do tego można je urządzić dokładnie tak, jak chce przyszły właściciel mieszkania. Co więcej, nowe nieruchomości to gwarancja nowoczesnego budownictwa, zgodnego ze współczesnymi standardami. Miejsce garażowe, okazałe patio, portier, windy, zadbane tereny zielone, osiedlowe sklepy, na to liczyć mogą mieszkańcy nowych osiedli. Jeśli nieruchomość powstała zgodnie z założeniami tzw. inteligentnych domów przy zastosowaniu ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, może okazać się, że właśnie to jest najważniejsza inwestycja życia przeciętnego „Kowalskiego”.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?