30.08.2023 /

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Osobom, które mieszkają w blokach, balkon często zastępuje ogród, dlatego chętnie stawiają na nim różnego rodzaju rośliny. Na balkonie można hodować nie tylko rośliny ozdobne, ale też uprawne, jednak najczęściej spotykaną dekoracją w takim miejscu są właśnie kwiaty. Jakie kwiaty najlepiej wybrać na balkon, aby stworzyć miłą, kolorową przestrzeń?

Dlaczego kwiaty na balkonie to dobry pomysł?

W dużych miastach uprawa kwiatów na balkonie może być dla mieszkańców świetną okazją na poprawę kontaktu z przyrodą. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze w otoczeniu, ale też stanowią wyjątkową naturalną ozdobę, która sprawi, że balkon stanie się znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie. Istnieje wiele rodzajów kwiatów, które sprawdzą się jako dekoracja balkonowa. Zobaczmy, co wziąć pod uwagę podczas wyboru kwiatów na balkon:

  • wymagania rośliny: wiele roślin może ładnie rozwinąć się na balkonie, jednak zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek, warto poznać jego wymagania i sprawdzić, czy balkon jest odpowiednio nasłoneczniony lub, odwrotnie, zacieniony. Trzeba zdać sobie sprawę, że niektóre rośliny wymagają regularnej pielęgnacji i ustalić, czy jesteśmy w stanie zapewnić roślinie to, czego potrzebuje;
  • estetyka i styl balkonu: większość osób dobiera kwiaty głównie pod względem estetycznym, aby stanowiły jak najlepszą ozdobę balkonu. Można wybierać kwiaty, które wizualnie dopasują się do pozostałej aranżacji przestrzeni lub po prostu takie, które podobają się domownikom.

balkon pełen roślin

Jakie kwiaty na balkon? Przykłady

Kwiaty na balkon warto dobierać pod względem nasłonecznienia balkonu.

Balkon południowy

Balkon położony od strony południowej sprawdzi się jako miejsce dla roślin, które potrzebują dużo światła. Na tej stronie świata bardzo ładnie kwitną takie rośliny jak: goździki, dalie, astry, sunsatie czy lewkonie. W przypadku, gdy marzą nam się rośliny pnące, można postawić na groszek pachnący i barwne powoje.

Balkon północny

Od strony północnej najlepiej będą rosnąć rośliny, które preferują cień. Doskonałym wyborem będą bulwiaste begonie, bratki, lawenda, niecierpek walleriana oraz krzewy i pnącza, takie jak: bukszpan, przetwornik, bluszcz kurdybanek.

Balkon od strony wschodniej

Na balkonie wschodnim można hodować wiele różnych roślin, ponieważ wiele gatunków będzie czuło się tam dobrze. Idealnym wyborem są petunie, pelargonie, surfinie, lobelia, werbena czy niecierpki. Tutaj również można postawić na pnącza i krzewy, takie jak: oleandry, wiciokrzewy, berberys czy róże.

Balkon zachodni

W tym przypadku rośliny należy dobierać ostrożnie, ponieważ nie każdy gatunek będzie się dobrze rozwijał przy cienistych i chłodnych porankach i ciepłych nasłonecznionych wieczorach. W takiej aranżacji najlepiej posadzić złocienie, wilczomlecz, petunie czy pelargonie, a także cudownie pachnącą maciejkę, która pięknie kwitnie po zmroku.

Kwiaty na balkonie to bardzo popularna aranżacja, która może podkreślić atrakcyjność całej przestrzeni. Jeżeli jednak chcemy, aby wybrane przez nas kwiaty ładnie się rozwijały, warto dobrać je, uwzględniając położenie balkonu.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?