Poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad. Możesz zastosować je w swoim mieszkaniu, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.
Rosnące ceny energii i widmo kryzysu energetycznego sprawiły, że nawet osoby, które do tej pory nie przejmowały się zbytnio otrzymywanymi rachunkami, zaczęły się zastanawiać nad rozwiązaniami, które mogą przynieść oszczędności. Wystarczy kilka praktycznych zmian
Choć wydawać by się mogło, że to już oklepany temat, to wiele osób wciąż posiada w domu tradycyjne żarówki. Wymiana ich na oświetlenie LEDowe, to naprawdę najprostszy krok do efektywności energetycznej, który ma realne przełożenie na wysokość rachunków. Żarówki typu LED zużywają aż o 75% mniej energii i są przy tym zdecydowanie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nie trzeba ich tak często wymieniać. Takiego efektu nie otrzymamy natomiast z pomocą popularnych kiedyś żarówek energooszczędnych, które oszczędność mają jedynie w nazwie. Jeśli wciąż posiadasz takie żarówki w swoim domu, jak najszybciej zainwestuj w nowoczesne oświetlenie LEDowe.
Nie chodzi tutaj absolutnie o wyziębianie mieszkania czy przebywanie w chłodzie. Uważa się jednak, że optymalna temperatura dla większości pomieszczeń w domu to 19-20 stopni. Jeśli więc do tej pory w Twoim mieszkaniu były 23 kreski, to śmiało możesz przykręcić ogrzewanie. Co ciekawe, obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień, będzie praktycznie niewyczuwalne i nie wpłynie na pogorszenie naszego komfortu cieplnego. Może natomiast przełożyć się na realne oszczędność. Według wyliczeń ekspertów, jeden stopień mniej na podzielnikach, to aż 6% oszczędności na rachunku za ogrzewanie.
To sposób na wprowadzenie oszczędności, bez ponoszenia żadnych kosztów. Każdy, w momencie podpisywania umowy, ale także w trakcie jej trwania, ma możliwość wyboru taryfy energetycznej. Poszczególne oferty różnią się w zależności od operatorów, jednak najczęściej udostępniają oni rozwiązania, w których energia jest tańsza w określonych godzinach czy dniach tygodnia. Jeśli masz możliwość rozplanowania czynności domowych w ten sposób, to odpowiednio dobrana taryfa pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilka procent w skali roku.
Wymiana żarówek czy sprzętu nic tak naprawdę nie da, jeśli nie zmienisz swoich nawyków. Chodzi tutaj o wprowadzenie prostych zasad jak gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia czy włączanie pralki dopiero po jej pełnym załadowaniu.
Powyższe porady zawsze przyniosą pewne korzyści, jednak najbardziej efektywne będą w przypadku nieruchomości, które same w sobie są dość energooszczędne. Nie chodzi tutaj jedynie o nowoczesne budynki czy mieszkania, ale o obiekty które spełniają chociaż minimalne kryteria. Najwięcej strat ciepła powodują okna i drzwi i to o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności planując termomodernizację. Jednak taka wymiana wiąże się już z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Jest jednak na to sposób. W ramach wsparcia oferowanych jest wiele programów, które mają na celu wsparcie tego typu inwestycji. Jednym z najszerzej promowanych jest Czyste Powietrze, jednak nie jest on jedynym. Sprawdź w swojej gminie obecnie obowiązujące programy i zdobądź dodatkowe środki na termomodernizację. Pamiętaj, że od 2019 roku obowiązuje także ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie poniesionych wydatków od podstawy opodatkowania.