oświetlenie w kuchni
19.06.2023 /

Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Odpowiednio rozplanowane oświetlenie w domu ma duży wpływ na ogólną atmosferę wnętrza. O rozmieszczeniu lamp warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania wnętrza budynku. Sprawdźmy, jak zaplanować oświetlenie domu, aby osiągnąć wymarzony efekt.

Funkcje oświetlenia w domu

W domu możemy wykorzystywać różne typy oświetlenia, które będą pochodziły z innego rodzaju lamp. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w budynku mamy do czynienia z naturalnym światłem dziennym wpadającym do wnętrza przez okna czy szyby w drzwiach. Światło słoneczne jest najzdrowsze dla oczu, niestety nie mamy do niego dostępu przez cały dzień, a co więcej, niektóre strony domu będą mniej nasłonecznione, niż inne. Dlatego warto dopasować odpowiednie oświetlenie w taki sposób, aby było jak najbardziej funkcjonalne dla domowników.

Oświetlenie główne

Oświetlenie główne płynie przede wszystkim z żyrandoli i lamp podsufitowych, których promienie padają równomiernie na całe pomieszczenie. Każde pomieszczenie powinno być wyposażone przynajmniej w jedno oświetlenie główne, choć w większych pokojach można zastosować nawet kilka lamp.

Oświetlenie zadaniowe

Nazywane także oświetleniem funkcyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to światło, mające pełnić specjalne funkcje np. oświetlać kąt pomieszczenia czy służyć jako światło do czytania. Lampy zadaniowe najlepiej zawiesić nad miejscem, które potrzebuje dodatkowego źródła światła, np. nad biurkiem, nad kanapą czy blatem kuchennym.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne wykorzystywane jest przede wszystkim po to, aby podkreślić pewne punkty w domu. Może to być kinkiet nad obrazem lub oświetlenie led zamontowane wzdłuż stopni na schodach. Jednym z zadań oświetlenia dekoracyjnego jest podkreślenie atmosfery danego wnętrza.

oświetlenie w kuchni

Przytulne oświetlenie w domu – zadbaj o dobrą atmosferę

Znając już rodzaje oświetlenia, należy dostosować je do indywidualnych parametrów mieszkania i rozmieszczenia wnętrz tak, aby całość wpływała na dobre samopoczucie domowników. Planując oświetlenie domu, warto inspirować się stylem hygge, który skupia się przede wszystkim na stworzeniu komfortowej i przytulnej atmosfery. W stylu hygge najlepiej sprawdzi się ciepłe i stonowane oświetlenie, które sprzyja uzyskaniu stanu relaksu i odpoczynku.

Dlaczego oświetlenie domu w stylu hygge będzie idealne do domu? Prywatne cztery ściany powinny być miejscem, w którym każdy ma okazję poczuć się naprawdę dobrze. Światło o ciepłej barwie, wzbogacone płomykami świec lub delikatnym blaskiem lampionów pomoże stworzyć przytulną atmosferę, która ukoi i sprawi, że dom stanie się miejscem, do którego zawsze będzie chciało się wracać.

Dlaczego odpowiednie planowanie oświetlenia w domu jest ważne?

Dom to miejsce, do którego wracamy, gdy kończymy pracę. Jest naszym azylem, w którym zawsze chcemy czuć się swobodnie i dobrze. Dlatego odpowiednia aranżacja mieszkania w jak najbardziej komfortowym stylu to coś, na co warto postawić. Światło ma duże znaczenie dla samopoczucia mieszkańców i odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia lamp, aby oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, ale też zapewniało przytulną atmosferę, powinno stać się jednym z priorytetowych zadań podczas tworzenia aranżacji wnętrza.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?