nowoczesny układ mieszkania
24.03.2021 /

Jak ważny jest układ pomieszczeń w mieszkaniu?

Podczas zakupu mieszkania należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Niektórzy kierują się przede wszystkim ceną, pozostali analizują lokalizacje i metraż. W głowie trzeba mieć również to, by lokal okazał się wygodny. To z kolei jest zależne od układu pomieszczeń.

 

Analiza mieszkania – na co zwrócić uwagę?

W sieci często można spotkać się z określeniem „funkcjonalny układ mieszkania”. Co ono jednak oznacza? Dla każdego coś innego. Główne założenie polega na tym, aby nieruchomość okazała się jak najlepiej dostosowana do naszego stylu życia, a także indywidualnych preferencji poszczególnych domowników. Z tego właśnie powodu trudno wskazać na uniwersalną zasadę, jaką zawsze warto się kierować. Możemy jednak podzielić się kilka radami, które z pewnością ułatwią dokonanie ostatecznego wyboru.

  • Rozdzielenie strefy prywatnej od dziennej – funkcjonalny układ pomieszczeń pozwala oddzielić dwie strefy – prywatną (na którą składa się między innymi sypialnia i łazienka) oraz dzienną. W skład tej drugiej wejdą wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne, czyli salon, kuchnia, jak również druga łazienka (jeśli występuje). Najlepiej byłoby, by strefa dzienna została zlokalizowana przy wejściu do mieszkania, natomiast prywatna znalazła się bardziej w głębi. Zapewni to nam odpowiednią prywatność, ułatwi też przyjmowanie gości.
  • Podział i lokalizacja pomieszczeń – wiąże się to poniekąd z kwestią poruszoną powyżej. Prawidłowy, funkcjonalny podział polega przede wszystkim na umiejscowieniu salonu w sąsiedztwie kuchni, skupieniu pokojów sypialnianych w jednym obszarze i umieszczeniu obok nich łazienki. Do tego dochodzi wyznaczenie pokoju dziennego (nigdy sypialni!) jako tak zwanej przestrzeni przechodniej. Właśnie taki podział możemy uznać za funkcjonalny.
  • Rozkład pomieszczeń względem stron świata – zasada ta także może mieć spory wpływ na komfort życia. Plan idealny zakłada dobre doświetlenie salonu, dlatego też nie powinien on znajdować się od strony północnej. Warto unikać ponadto sypialni zlokalizowanych od strony wschodniej – no chyba że ktoś lubi, gdy budzą go promienie słońca. Od strony północnej znaleźć się może natomiast kuchnia.

 

Nowe mieszkanie – przestrzeń otwarta czy zamknięta?

Na koniec należy jeszcze poruszyć kwestię aranżacji mieszkania. W tym przypadku dominują dwie koncepcje. Pierwsza zakłada maksymalną otwartość – pomieszczenia nie są sztucznie zamykane, wręcz przeciwnie. Salon otwarty na kuchnię, korytarz zapewniający dostęp do pozostałych obszarów, sypialnia połączona z łazienką. Wszystko to pozwala optycznie powiększyć mieszkanie. Sprawia również, że staje się ono otwarte i dobrze oświetlone. Druga koncepcja związana jest natomiast z wyraźnym oddzieleniem poszczególnych pomieszczeń, tak aby jasne było, jaką funkcję spełniają.

Który układ okaże się lepszy? Trudno powiedzieć. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji domowników, a także tego, w jakim stylu mieszkanie ma zostać urządzone. Jedno jest pewne – przed podpisanie umowy zakupu warto upewnić się, czy przygotowany układ pomieszczeń na pewno spełnia nasze oczekiwania.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?