nowoczesny balkon w dekoracjach
30.08.2023 /

Jak urządzić nowoczesny balkon?

Dla wielu osób w domach i mieszkaniach balkon to przedłużenie mieszkania, na którym lubią spędzać czas w ciepłe słoneczne dni. Odpowiednia aranżacja balkonu umożliwia dostosowanie przestrzeni do potrzeb domowników i sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej przytulny. Jeżeli nie wiesz, jak urządzić nowoczesny balkon, poniżej przedstawiamy kilka porad i inspiracji.

Od czego zacząć aranżację balkonu?

Przed rozpoczęciem praktycznej aranżacji balkonu, warto zastanowić się nad tym, jaką rolę ma pełnić to miejsce w  domu. Czy bardziej zależy Ci na przestrzeni wypoczynkowej, czy też chcesz stworzyć coś w rodzaju oranżerii, a może marzy Ci się elegancka minimalistyczna przestrzeń zewnętrzna? Możliwości są bardzo duże, a jedyne, co Cię ogranicza, to właściwie metraż balkonu, który czasem bywa naprawdę niewielki. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić. Mamy nadzieję, że nasze pomysły pomogą Ci stworzyć miły, przytulny balkon.

Jakie meble na balkon?

Jednym z najbardziej istotnych elementów całej aranżacji, są meble balkonowe. Jeżeli chcesz, aby dodatkowa przestrzeń stała się strefą wypoczynku, zadbaj o to, aby na balkonie pojawił się wygodny leżak lub fotel. Niewielki stolik kawowy dopełni aranżacji i sprawi, że miejsce stanie się jeszcze bardziej przytulne. Jeżeli Twój balkon jest odpowiednio duży, możesz dostawić drugi fotel lub krzesła i stworzyć przestrzeń towarzyską, idealną na relaks, gdy znajomi wpadną w odwiedziny.

Meble balkonowe powinny być stylowe i dopasowane do ogólnej aranżacji balkonu. Wśród najczęściej wybieranych znajdziemy meble rattanowe lub meble z bambusa, które podkreślają naturalną atmosferę i świetnie komponują się z elementami przyrody.

udekorowany balkon

Rośliny na balkonie

Wiele osób decyduje się na trzymanie na balkonie roślin uprawnych lub ozdobnych. W przypadku większej przestrzeni z balkonu można stworzyć też niewielką oranżerię, tworząc tam warunki idealne do uprawy roślin egzotycznych. Najczęściej jednak na balkonie znajdziemy kolorowe kwiatki, pełniące funkcję ozdobną. Balkon pełen zieleni sprzyja wyciszeniu i osiągnięciu uczucia harmonii. Stawiając kwiaty i inne rośliny na balkonie, można stworzyć z niego idealną przestrzeń do relaksu dla wszystkich domowników.

Podłoga nowoczesnego balkonu

Na balkonowej podłodze najczęściej spotyka się płytki. Czasem jednak lepszą opcją będzie zainstalowanie lżejszych materiałów, takich jak naturalne drewno, które może ozdobić całą aranżację i dodać jej naturalnego akcentu. Drewniana podłoga świetnie sprawdzi się na balkonie z meblami rattanowymi w kolorze czarnym, na którym znajdują się rośliny doniczkowe.

Inne dodatki na nowoczesnym balkonie

Na balkonie można ustawić także różnego rodzaju praktyczne dodatki, które podkreślą wyjątkowy charakter przestrzeni. Popularne na zewnątrz są lampki solarne, które nie tylko ładnie się prezentują, ale też zapewniają odpowiednie podświetlenie przestrzeni po zmroku. Jeżeli Twój balkon wydaje się zbyt surowy w aranżacji, możesz meble udekorować poduszkami lub pokrowcami w ciepłych kolorach.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?