aranżacja małego salonu
30.08.2023 /

Jak urządzić mały salon?

Urządzenie niewielkiego salonu może być dla wielu osób sporym wyzwaniem. Stworzenie dobrze zorganizowanej przestrzeni przy niewielkim metrażu może być trudne. Na szczęście współczesne trendy wnętrzarskie uwzględniają także niewielkie pomieszczenia, dzięki czemu można znaleźć sporo inspiracji na aranżację małego salonu.

Jak urządzić mały salon? Porady wnętrzarskie

Istnieje kilka popularnych tricków, które można zastosować podczas aranżacji małego salonu, aby ostatecznie wnętrze było stylowe i przestronne.

Niskie meble

Wybierając meble do niewielkiego salonu, należy wziąć pod uwagę, aby nie były zbyt duże i nie zabierały nadmiaru przestrzeni. Stawiając na niskie meble, można optycznie powiększyć pomieszczenie, a jednocześnie zachować jego pełną funkcjonalność. Dekoratorzy zalecają dobierać gotowe zestawy mebli lub meble o podobnej wielkości, aby zachować harmonię wnętrza, przez co stanie się ono lepiej zorganizowane.

Jeżeli chodzi o kolorystykę oraz dekoracje, w małym salonie najlepiej sprawdzą się stonowane barwy z gładkimi lakierowanymi frontami bez specjalnych zdobień. Nad meblościanką można zawiesić lustro, które wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni.

mały salon

Meble wypoczynkowe i dodatki

W domowym salonie nie może zabraknąć mebli wypoczynkowych. Przy niewielkim metrażu lepiej zrezygnować z dużego narożnika. Praktyczniejszym wyborem będzie niewielka przytulna sofa rozkładana ustawiona przy bocznej ścianie lub na środku pokoju. Warto wybrać sofę w żywych, wyrazistych kolorach. W taki sposób będzie ona ozdobą całego salonu i sprawi, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne.

Jeżeli chodzi o dodatki, jest to kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć. W małym salonie nie powinno znaleźć się zbyt dużo dekoracji, ponieważ mogą one przytłoczyć przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich całkowicie rezygnować. Można postawić na miękki dywan o niewielki rozmiarach, najlepiej taki, aby mogła stanąć na nim ława lub niski stół. Wybierając dodatki, najlepiej postawić na kilka praktycznych ozdób, które podkreślą aranżację salonu, ale bez „zaśmiecania” przestrzeni.

Jak pomalować ściany w małym salonie?

Najlepiej sprawdzą się oczywiście jasne kolory ścian. Popularne w małych salonach są barwy pastelowe, odcienie beżu i bieli. Jeżeli jednak marzysz o ścianach w żywym odcieniu, możesz taki pomysł wykorzystać w niewielkim salonie, ale tylko jako tło do jasnych mebli. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ściany w chłodnych barwach lepiej wpłyną na przestrzenną aranżację salonu i mogą spowodować, że wnętrze wyda się przestronniejsze.

Aranżacja małego salonu to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga kreatywności i przemyślanego podejścia. W artykule omówiono szereg inteligentnych strategii, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Bez wątpienia, aranżacja małego salonu wymaga równowagi pomiędzy funkcjonalnością a stylem, co sprawia, że starannie przemyślane wybory prowadzą do stworzenia przytulnego i atrakcyjnego wnętrza, bez względu na ograniczony metraż.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?