małe mieszkanie
19.06.2023 /

Jak urządzić małe mieszkanie?

Małe mieszkanie również może wyglądać przestronnie, jeżeli zadbasz o odpowiednią aranżację wnętrz. Niewielki metraż wcale nie oznacza, że nie można trzymać się aktualnych trendów. Zobacz, jak wydobyć z małego mieszkania maksimum funkcjonalności i sprawić, aby było schludne i komfortowe.

Integracja pomieszczeń

Jeżeli masz możliwość ingerencji w rozkład pomieszczeń w małym mieszkaniu, możesz pomyśleć o połączeniu salonu z kuchnią lub kuchni z korytarzem. Takie rozwiązania stają się coraz powszechniejsze nie tylko w kawalerkach, ale też w mniejszych mieszkaniach do wielkości 40m2. Mniej ścian oznacza więcej przestrzeni, a co za tym idzie, mieszkanie staje się optycznie bardziej przestronne.

Łączenie kuchni z salonem

Salon z aneksem kuchennym to najpopularniejsza metoda integracji pomieszczeń, powszechnie stosowana w kawalerkach. Organizując taką przestrzeń w sposób kreatywny, warto część kuchenną częściowo zasłonić, np. przy pomocy regału lub ścianki garderobianej. Takim sposobem nie tylko zyskasz więcej przestrzeni, ale jednocześnie zachowasz spójną całość zarówno salonu, jak i kuchni.

mała kuchnia

Jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu?

Urządzenie kuchni przy małym metrażu często jest sporym problemem, ponieważ w niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić niezbędny sprzęt, taki jak lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak. Nie wolno zapomnieć także o zainstalowaniu blatu roboczego, który jest kluczowy dla swobodnego przygotowywania posiłków. Oczywiście każde z tych urządzeń musi być umieszczone w taki sposób, aby można było swobodnie z niego skorzystać, np. otworzyć lodówkę czy piekarnik na pełną szerokość. W takim przypadku kuchnię lub aneks kuchenny najlepiej urządzać przy jednej ścianie. Montując urządzenia, warto wziąć pod uwagę kolejność: lodówka — zlewozmywak — płyta grzewcza. Sprzęty najlepiej oddzielić blatem roboczym o szerokości ok. 40 cm. Szczególnie ważna jest lokalizacja kuchenki grzewczej, której lepiej nie ustawiać w narożniku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie sprzętu pomiędzy dwoma blatami roboczymi.

Skuteczną metodą na zaoszczędzenie przestrzeni w niewielkiej kuchni, jest wyposażenie pomieszczenia w małe urządzenia, np. lodówka podblatowa pozwoli na wykorzystanie części blatu, znajdującej się nad nią. Oczywiście całe wyposażenie należy dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Podczas tworzenia aranżacji małego mieszkania, warto skorzystać z popularnych technik optycznego powiększania przestrzeni, takich jak:

  • jasne kolory, szczególnie ścian i sufitów;
  • styl minimalistyczny;
  • zastosowanie odpowiedniego oświetlenia – najlepsze będzie jasne, rozproszone światło, które równomiernie oświetli całe mieszkanie; warto również zadbać o swobodny przepływ światła naturalnego;
  • lustra – można w mieszkaniu umieścić kilka luster, które odbijają światło i dają wrażenie większej przestrzeni;
  • lekkie meble z przeszklonymi dodatkami.

Małe mieszkanie również może być schludne i komfortowe, wystarczy zastosować odpowiednie techniki, które nadadzą mu przytulności i sprawią, że wnętrze będzie wyglądać na przestronne.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?