13.03.2023 /

Jak rozliczyć zakup mieszkania w zeznaniu podatkowym PIT?

Czy rozliczenie podatkowe PIT jest niezbędne przy zakupie mieszkania? Czy sprzedając mieszkanie także trzeba rozliczać PIT?

W przypadku standardowej procedury zakupu, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy środki na zakup nieruchomości nie pochodzą ze zbycia innej, to nie ma potrzeby składania deklaracji PIT. Taka transakcja nie jest przychodem dla podatnika, więc nie musi jej uwzględniać. Jeśli jednak w ostatnim czasie dokonał sprzedaży posiadanej nieruchomości, to złożenie deklaracji jest konieczne.

Sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana, z pewnymi wyjątkami

Podatnik, który postanowił sprzedać nieruchomość przed upływem pięciu lat od daty zakupu, podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sposobem na uniknięcie konieczności płacenia podatku, jest przeznaczenie tych środków na własne cele mieszkaniowe, do których zalicza się:

  • Zakup budynku mieszkalnego
  • Zakup gruntu przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego
  • Budowę lub remont posiadanego budynku
  • Spłatę kredytu zaciągniętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych

O ile kwestia zakupu nowej nieruchomości czy też spłaty kredytu nie budzi wątpliwości, to remont już tak. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wszystkie wydatki poniesione w ramach inwestycji, można zgodnie z obowiązującymi przepisami rozliczyć. W związku z tym pod koniec 2021 roku została wydana dokładna interpretacja, która szczegółowo określa, co tym wydatkiem jest. Zgodnie z nią, w ramach ulgi mieszkaniowej można rozliczyć:

  • Zakup sprzętu AGD takiego jak: piekarnik, płyta indukcyjna czy płyta gazowa
  • Zakup mebli trwale połączonych z mieszkaniem
  • Zakup szafek, na których umieszczone są umywalki
  • Zakup oświetlenia

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

Wszystkie odliczenia należy wykazać w deklaracji PIT-39, a w zeznaniu należy uwzględnić zarówno kwotę dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jak i wartość podatku od dochodu, a także wysokość zwolnienia.

Zeznanie to składa się dokładnie tak samo, jak coroczne zeznanie podatkowe. Można więc zrobić to w formie tradycyjnej,  czyli zanieść papierową wersję do Urzędu Skarbowego lub wysłać je w formie elektronicznej. Na dostarczenie dokumentów masz czas od 15 lutego do 30 kwietnia. Oczywiście może zostać ono złożone także przed obowiązującym terminem, jednak zostanie rozliczone dopiero w tym okresie.

Osoby, które środki ze sprzedaży nieruchomości w całości przeznaczą na własne cele mieszkaniowe, nie zapłacą podatku. Jeśli jednak wydatki były mniejsze niż uzyskane środki, to obowiązuje Cię podatek w wysokości 19%. Oczywiście dotyczy on jedynie różnicy pomiędzy pozyskanymi środkami, a tymi wykorzystanymi na cele mieszkaniowe.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?