przeprowadzka
06.06.2019 /

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Nowe mieszkanie, a może własny dom? Z jednej strony to marzenie niejednego z nas, z drugiej jednak już same kwestie organizacyjne związane z przeprowadzką do nowego lokum, mogą przyprawiać o spory ból głowy. Okazuje się jednak, że dobry plan i przygotowanie do takich działań, to już połowa sukcesu. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, dzięki którym przeprowadzka nie będzie życiową traumą, ale stanie się jedynie finalnym etapem do spełniania życiowego celu.

1. Pozytywne nastawienie

Doskonale wiemy, że przeprowadzka wiąże się z ogromnym stresem i nie zalicza się do zadań przyjemnych. Pomyśl jednak, że już niedługo będziesz cieszyć się komfortem mieszkania w zupełnie nowej przestrzeni. Nowe mieszkanie z całą pewnością wynagrodzi Ci trud, jaki włożysz w pakowanie i transport rzeczy. Potraktuj przeprowadzkę jako jedno z wielu zadań do zrealizowania i po prostu zrób to. Oczywiście z uśmiechem na twarzy.

2. Rozpocznij przygotowania miesiąc wcześniej

To optymalny czas, by wszystko zaplanować i przygotować do umieszczenia w kartonach. Wykonaj generalne porządki – segreguj zgromadzone przedmioty, pozbywaj się tych zbędnych. Szybko okaże się, że szafy wcale nie są wypełnione po brzegi.

3. Grupuj rzeczy tematycznie

Przeprowadzka wprowadza w rodzinne życie chaos, dlatego warto, by chociaż przedmioty domowego użytku znajdowały się na właściwym miejscu. O wiele łatwiej będzie Ci je później pakować do kartonów, a mydelniczka zapewne nie trafi do jednego pudła z butami.

4. Skompletuj kartony różnej wielkości i nie wyrzucaj starych gazet

Stare, sprawdzone sposoby są najlepsze. Do przeprowadzki przydadzą Ci się kartony, a do zabezpieczenia na przykład kuchennej zastawy gazety. Kartony można kupić, ale są one zazwyczaj dostępne bezpłatnie, choćby w osiedlowym warzywniaku – wystarczy ładnie uśmiechnąć się do sprzedawcy.

5. Jeśli masz dzieci, zadbaj o opiekę nad nimi na co najmniej dwa dni

W tej sytuacji babcia, ciocia bądź przyjaciółka znowu okaże się prawdziwym skarbem. Bez zgiełku i biegających pomiędzy kartonami pociech z całą pewnością pakowanie i transport rzeczy staną się mniej stresujące. Jeśli nie masz możliwości załatwienia opieki do dzieci, wyposaż je w tablet lub telefon. Nie stanie się nic strasznego, jeśli przez kilka dni dzieci obejrzą więcej bajek niż zazwyczaj.

6. Pakuj tematycznie: pokojami, pomieszczeniami, szafkami / podpisuj kartony

Taka strategia pozwoli Ci o wiele sprawniej ułożyć przedmioty w nowym lokum. Dzięki temu z łatwością znajdziesz niezbędne rzeczy.

7. Najpierw duże, potem małe rzeczy

Dzięki temu usprawniony zostanie transport. Właściwa strategia pakowania samochodu to klucz do sukcesu. Co więcej, małe przedmioty pakuj dodatkowo w torebki czy saszetki, by w całym rozgardiaszu po prostu nie zginęły.

8. Spakowane rzeczy odkładaj w jednym pomieszczeniu / Ustawiaj kartony jak najbliżej wejścia

Chodzi o to, by kartony można było łatwo wynosić z mieszkania. Mają znaleźć się też blisko wejścia, ale nie mogą go zastawiać. Ułożenie pudeł w jednym pomieszczeniu zapobiegnie stworzenia zbędnego bałaganu i utraty czasu na poszukiwanie kolejnych pakunków.

Zakładamy, że odpowiednio wcześniej zadbasz też o transport. Z powodzeniem wśród Twoich znajomych znajdzie się ktoś, kto dysponuje większym samochodem. Taki też możesz bez problemu wypożyczyć. W ekonomicznej wersji przeprowadzki pomogą Ci przyjaciele, dla których później w podziękowaniu wyprawisz „parapetówkę”. Jeśli jednak nie udało Ci się zorganizować takiej pomocy, pamiętaj, że do dyspozycji zawsze masz profesjonalne firmy przeprowadzkowe, które w ramach wybranego pakietu mogą jedynie przetransportować wszystkie rzeczy, ale również spakować je, a potem wypakować. Przeprowadzka w takiej wersji to wcale niemała inwestycja finansowa, ale jej ogromną zaletą jest Twój komfort psychiczny i fizyczny.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?