
Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu?
Czy wiesz, że przeciętne gospodarstwo domowe prowadzone na terenie naszego kraju, generuje średnie opłaty za wodę oraz ścieki w wysokości 140 złotych każdego miesiąca? Okazuje się, że tego rodzaju wydatki za media są jednymi z największych, jakie regularnie są ponoszone przez polskie rodziny. Warto przy tym zaznaczyć, że każdego roku ceny za wodę oraz ścieki wzrastają, średnio o 37 groszy za każdy kubik.
Oszczędność wody
Kwestie finansowe są istotne, ale niejedyne, jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność generowania oszczędności z tytułu poboru wody. Mieszkańcy aglomeracji miejskich muszą też spojrzeć w o wiele szerszym aspekcie, a priorytetem powinny być działania proekologiczne. Wydaje się nader rozsądnym oszczędzanie wody, kiedy na całym świecie panuje ogromna susza, klimat ociepla się, a ponad 1 miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. I chociaż aż 71% powierzchni całej kuli ziemskiej stanowią obszary wodne, to jednak w większości nie nadają się one do użytku ze względu na duże zasolenie. Tylko 1% zasobów wodnych, to wody zdatne do picia. Według ekspertów, przy tak dużym zagęszczeniu ludności i zmianach środowiskowych, tych może zabraknąć całkowicie już w 2050 roku. Warto również uwzględnić ogromne zróżnicowanie w dostępie do wody pitnej – na każdego Polaka przypada 150 litrów wody zdatnej do picia, na każdego Amerykanina zaś to aż 575 litrów wody.
Na co zużywamy najwięcej wody w domu?
Aż 35% wody doprowadzanej do gospodarstwa domowego zużywana jest na potrzeby codziennego mycia i utrzymania higieny osobistej każdego z domowników. Nawet 30% wody przeznacza się na spłukiwanie toalety, 15% na pranie, 10% do zmywania naczyń, a tylko 3% wody pijemy albo wykorzystujemy w innych celach spożywczych. Wydaje się więc koniecznym generowanie oszczędności z tytułu zużycia wody z korzyścią nie tylko dla nas samych, ale całej populacji. Jak oszczędzać wodę we własnym mieszkaniu? Skuteczne sposoby, których wdrożenie wymaga jedynie zmiany nawyków codziennego funkcjonowania, przedstawiamy poniżej.
1. Wyeliminuj wszelkie niesprawne, cieknące urządzenia, jak pralka bądź zmywarka oraz wadliwie działające zawory, uszczelki, spłuczki.
2. Inwestuj w sprzęt ekonomiczny pod względem zużycia wody. Korzystaj z programów oszczędzających wodę – praktycznie każdy model pralki czy zmywarki już takie posiada. Zawsze też ładuj zmywarkę i pralkę do pełna.
3. Korzystaj z prysznica zamiast wanny podczas codziennej toalety. Zakręcaj wodę w czasie golenia się, mycia zębów oraz głowy.
4. Zamontuj spłuczkę z regulacją zużycia wody, jednouchwytowe baterie do umywalek oraz perlator. Świetnie sprawdza się również termostat.
5. Zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania ogrodu bądź mycia samochodu i wszelkich narzędzi.
6. Ponownie wykorzystuj wodę z gotowania, na przykład w celu podlewania kwiatów.
7. Reaguj i ucz osoby, które nadal marnują wodę.
To oczywiście tylko kilka podstawowych przykładów, jak w łatwy sposób można przyczynić się do działań proekologicznych w zakresie oszczędności zużycia wody. Najważniejszy jest pierwszy krok, a dzięki trwałej zmianie codziennych nawyków i wdrażaniu z czasem kolejnych, bardzo szybko udaje się zauważyć atuty takiego postępowania, chociażby biorąc pod uwagę niższe rachunki za wodę.